برچسب «تولید اسرائیل» بر محصولات مناطق اشغالی در کرانه غربی
وزیر خارجه آمریکا در دیدارش از شهرک‌های اسرائیلی در کرانه غربی رود اردن گفت باید محصولات شهرک‌های اسرائیلی کرانه غربی رود اردن با اتیکت «ساخته شده در اسرائیل» به بازار آمریکا عرضه شود.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه ۲۹ آبان (۱۹ نوامبر) در دیدار از شهرک‌های اسرائیلی ساخته شده در مناطق اشغالی کرانه غربی رودن اردن که تحت اداره دولت اسرائیل هستند، گفت که در آینده باید واردات محصولات این مناطق با برچسب «ساخته شده در اسرائیل» در بازار آمریکا عرضه شود.

پمپئو تاکید کرد که همه تولیدکنندگان در این مناطق که بخواهند محصولات خود را به آمریکا صادر کنند، موظف به زدن این برچسب هستند.

این مقررات جدید به گفته پمپئو بویژه شامل محصولات مناطق فلسطینی‌ در کرانه غربی رود اردن می‌شود که بزرگ‌ترین شهرک‌های اسرائیلی در آن ساخته شده و زیر دستگاه اداری و نظامی اسرائیل اداره می‌شود.

مایک پمپئو اولین وزیر خارجه آمریکاست که از شهرک‌های اسرائیلی در مناطق اشغالی کرانه غربی رود اردن دیدار می‌کند.

اوتحت تدابیر امنیتی شدید شدید از تاکستان شراب‌سازی درپساگت در نزدیکی شهرکی به همین نام دیدن کرد.

پمپئو در ادامه به مناطق اشغالی در بلندی‌های جولان می‌رود که متعلق به سوریه است ، ولی اسرائیل آن را به خاک خود ضمیمه کرده است.

در برنامه سفر پمپئو به ساحل غربی هیچ گفت‌‌وگویی با رهبران فلسطینی گنجانده نشده بود.

بهمن گذشته، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا طرحی را ارائه داد که به ادعای او"راه حل واقع‌گرایانه ایجاد دو کشور مستقل" است. این طرح، اورشلیم (بیت‌المقدس) را به عنوان پایتخت اسرائیل به‌رسمیت می‌شناسد و برای کشور فلسطینی پایتختی در شرق اورشلیم در نظر گرفته است.

بر اساس طرح ترامپ، دره اردن و شهرک‌های یهودی‌نشین کرانه باختری رود اردن بخشی از کشور اسرائیل خواهند بود. این طرح با مخالفت اتحادیه اروپا روبرو شد. اتحادیه اروپا معتقد است که طرح ترامپ با توافق‌های بین‌المللی در زمینه مناقشه میان فلسطینیان و اسرائیل هم‌خوانی ندارد.

پاییز سال گذشته دیوان عالی اروپا در لوکزامبورگ رای داد که محصولاتی که اسرائیل در مناطق اشغالی از سال ۱۹۶۷ در فلسطین تولید می‌کند تنها با داشتن برچسبی ویژه قابل عرضه در بازار اروپاست. محصولاتی مانند شراب، میوه، سبزیجات و دیگر تولیدات باید با برچسب‌های مخصوص محل اصلی تولید را به خریدار نشان دهند تا خریدار اروپایی بداند که محصول اسرائیلی است یا از مناطق مورد مناقشه آمده است.

دیوان عالی اروپا تصمیم خود را این گونه مستدل کرده بود که اگرچه «مناطق اشغالی در اختیار اسرائیل قرار دارند ولی بر اساس قوانین بین‌الملل این مناطق به اسرائيل تعلق ندارند» و به همین دلیل نیز «اطلاعات یاد شده برای خریداران مهم است که بتوانند آگاهانه انتخاب کنند». دیوان عالی اروپا پیشتر همین مقررات را برای صادرات غیر غذایی از این مناطق نیز وضع کرده بود.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.