آمریکا: نانسی پلوسی بار دیگر برای ریاست مجلس نمایندگان برگزیده شد؛ جو بایدن از ادارۀ خدمات عمومی خواست تا پیروزی او را در انتخابات به رسمیت بشناسد

اعضای دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا، روز چهارشنبه ۱٨ نوامبر/ ۲٨ آبان، بار دیگر نانسی پلوسی رئیس کنونی این مجلس را به عنوان نامزد خود برای ریاست مجلس نمایندگان برگزیدند. از سوی دیگر، جو بایدن طی اظهاراتی، از ادارۀ خدمات عمومی آمریکا خواست پیروزی او را در انتخابات ریاست جمهوری به رسمیت بشناسد تا روند انتقال قدرت آغاز شود.

دو هفته پس از پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، نانسی پلوسی رئیس کنونی مجلس نمایندگان این کشور که ۸۰ سال سن دارد، روز چهارشنبه ١٨ نوامبر/٢٨ آبان، مجدداً برای یک دورۀ دو سالۀ دیگر، توسط اعضای دموکرات این مجلس، برای ریاست مجلس نمایندگان آمریکا برگزیده شد.

این در حالیست که به دلیل شیوع ویروس کرونا، برای نخستین بار، رأی گیری برای تعیین گزینۀ دموکرات ها در انتخابات ریاست مجلس نمایندگان آمریکا، به صورت مجازی برگزار شد.

به رغم آنکه دموکرات ها در انتخابات سوم نوامبر، در افزایش تعداد کرسی های خود در مجلس نمایندگان موفق نبودند و از آغاز سال ۲۰۲۱ چند کرسی خود در این مجلس را به جمهوریخواهان واگذار خواهند کرد، اما همچنان اکثریت کرسی های مجلس نمایندگان آمریکا را در اختیار دارند.

اعضای دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا، در حساب کاربری خود در توییتر، اعلام کردند: «به نانسی پلوسی تبریک می گوییم که بار دیگر توسط دموکرات ها به عنوان رهبر با شهامت و نامزد ما برای احراز سِمت ریاست مجلس نمایندگان در ۱۱٧ اُمین کنگرۀ آمریکا برگزیده شد».

از سوی دیگر، کوین مک‌کارتی نیز دوباره به عنوان رهبر اقلیت جمهوری خواهان در مجلس نمایندگان آمریکا انتخاب شد.
نانسی پلوسی در ژانویۀ سال ۲۰۱۹ و پس از پیروزی دموکرات ها در انتخابات میان دوره ای، ریاست مجلس نمایندگان آمریکا را برعهده گرفت. او پیش از این نیز بین سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱٠ رئیس مجلس نمایندگان بود. وی نخستین زنی است که در طول تاریخ ایالات متحدۀ آمریکا، به مقام ریاست مجلس نمایندگان این کشور، دست یافته است.

نانسی پلوسی از نخستین مخالفان دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بود و سال گذشته نقشی کلیدی در جریان بررسی و تصویب طرح استیضاح رئیس جمهوری در مجلس نمایندگان ایفا کرد.

وی همچنین اوایل سال جاری پس از سخنرانی سالانۀ دونالد ترامپ در نشست کنگره، متن اظهارات او را پاره کرده بود. روابط نانسی پلوسی و رئیس جمهوری آمریکا طی دو سال گذشته، دچار تنش های شدیدی بوده است به طوریکه آنها ماه هاست با یکدیگر گفتگو نکرده اند و دونالد ترامپ بارها در توئیت ها یا سخنرانی های خود از وی به عنوان "نانسی دیوانه" یاد کرده است.

رئیس مجلس نمایندگان، پس از رئیس جمهور و معاون وی، سومین شخصیت اصلی در ایالات متحدۀ آمریکا محسوب می شود.

جو بایدن از ادارۀ خدمات عمومی آمریکا خواست تا در روند انتقال قدرت تعلل نورزد

جو بایدن نامزد دموکرات ریاست جمهوری آمریکا که به عنوان پیروز این انتخابات معرفی شده است، روز چهارشنبه ١٨ نوامبر/٢٨ آبان، طی اظهاراتی، ادارۀ خدمات عمومی آمریکا را به دلیل به رسمیت نشناختن ریاست جمهوری خود مورد انتقاد قرار داد و تأکید کرد که تعلل در روند انتقال مسالمت آمیز قدرت، باعث تضعیف مقابله با همه گیری ویروس کرونا در کشور خواهد شد.

او تصریح کرد: «مبارزه با شیوع ویروس کرونا، به جنگی تبدیل شده است که به یک رهبر نیاز دارد».

وی افزود: «ادارۀ خدمات عمومی آمریکا از انتقال مسالمت آمیز قدرت، ممانعت می کند و اطلاعات و آمارهای مربوط به مبارزه با همه گیری ویروس کرونا در کشور را در اختیار تیم ما قرار نمی دهد».

جو بایدن در ادامه تأکید کرد که اگر روند انتقال قدرت با تأخیر مواجه شود، ممکن است برنامۀ دولت وی برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا در ایالات متحدۀ آمریکا، به تأخیر افتد.

وی از ادارۀ خدمات عمومی آمریکا خواست پیروزی او را در انتخابات ریاست جمهوری به رسمیت بشناسد تا روند آرام انتقال قدرت آغاز شود.

این در حالیست که دونالد ترامپ رئیس جمهوری کنونی آمریکا، هنوز حاضر به قبول شکست در انتخابات جنجالی ریاست جمهوری در این کشور نشده است و "امیلی مورفی" مدیر ادارۀ خدمات عمومی نیز تاکنون به پیروی از دونالد ترامپ از پذیرش پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری اخیر، اجتناب کرده است. از همین رو، روند انتقال مسالمت آمیز قدرت هنوز آغاز نشده است و جو بایدن همچنان به منابع مالی و اطلاعاتی لازم که باید در اختیار رئیس جمهور منتخب و تیم وی قرار بگیرد، دسترسی ندارد.

تا زمانی که مدیر خدمات عمومی آمریکا، جو بایدن را به‌عنوان رئیس‌جمهور منتخب به رسمیت نشناسد، فرایند انتقال قدرت در کاخ سفید نمی‌تواند آغاز شود.

"امیلی مورفی" مدیر ادارۀ خدمات عمومی آمریکا، هنوز سندی را که نخستین گام از روند انتقال قدرت در کاخ سفید به‌شمار می‌رود و به‌ معنای پذیرش پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری است، امضا نکرده است.

ادارۀ خدمات عمومی آمریکا، عهده دار مدیریت منابع و نگهداری بناهای دولتی و فراهم ساختن ابزار کار تشکیلات فدرال در این کشور است و بر اساس «قانون انتقال ریاست جمهوری» مصوب ۱۹۶۳ وظیفۀ تدارک نیازهای تیم برگزیده شده را از هنگام اعلام پیروزی تا زمان ورود رئیس جمهوری تازه به کاخ سفید بر عهده دارد.

این اداره وظیفه دارد دفاتر و خودرو و دیگر تجهیزات ارتباطی برای تیم جدید فراهم نماید و ۹٫۹ میلیون دلار برای هزینۀ جاری در اختیار آنها قرار دهد. با اینکه «ادارۀ انتقال ریاست جمهوری» که نهادی غیروابسته و متشکل از نمایندگان هر دو حزب است، در نامه‌ای خواستار واگذاری اماکن و تجهیزات لازم به این منظور شده است، امیلی مورفی رئیس ادارۀ خدمات عمومی آمریکا، اعلام کرده است که پیروزی جو بایدن در انتخابات هنوز رسمی نیست و موجب اخلال در کار گروه تازه شده است و بدین ترتیب، همکاران رئیس جمهوری برگزیده، در حال حاضر از این خدمات محروم هستند.

 

 

 

 

 

ار اف ای فارسی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.