آمریکا محدودیت‌ سفر خارجی یک جاسوس اسرائيل را لغو کرد

جاناتان پولارد، شهروند آمریکایی یهودی که به جرم جاسوسی نظامی و اطلاعاتی برای اسرائیل در آمریکا به حبس ابد محکوم شده بود، در پی رفع آخرین محدودیت‌ها، از روز جمعه، ۳۰ آبان، یک «شهروند آزاد» محسوب می‌شود و می‌تواند برای زندگی به اسرائیل برود.

تیم وکلای جاناتان پولارد به رسانه‌های اسرائیل گفتند تمدید نشدن محدودیت‌ها برای موکل‌شان از سوی وزارت دادگستری آمریکا به این مفهوم است که او یک شهروند عادی و آزاد است و از جمله از حق سفر خارجی برخوردار خواهد بود.

بر اساس این گزارش، جاناتان پولارد که ۶۵ ساله دارد، در هفته‌های آینده، پس از پایان دوره جدید درمان سرطان همسرش که در بیمارستانی در نیویورک بستری است، به اسرائیل بازخواهد گشت.

وزارت دادگستری آمریکا نیز در بیانیه‌ای اعلام کرده است که این جاسوس پیشین در صورت تمایل می‌تواند آمریکا را ترک کرده و به اسرائیل برود.

جاناتان پولارد پس از گذراندن ۳۰ سال از مجازات حبس ابد، ماه نوامبر سال ۲۰۱۵ به صورت مشروط و با محدودیت‌هایی، از جمله در زمینه عدم سفر خارجی، در نیویورک زندگی می‌کرد.

محدودیت‌های پنج سال گذشته شامل لزوم استفاده دایمی از دستبند الکترونیک، ماندن در خانه‌اش در نیویورک و عدم گفت‌وگو با رسانه‌ها بود.

علاوه بر این تمامی فعالیت‌های روزانه و اینترنیت او از سوی نهادهای اطلاعاتی آمریکا به طور دائم رصد می‌شد.

الیوث لاور، یکی از وکلای جاناتان پولارد به وب‌سایت اسرائیلی وای.نت گفت: «نمی‌دانیم آیا اسرائیل در انتظار استقبال از او است یا نه، اما او توقع دارد به زودی به اسرائیل برسد».

این وکیل افزود، جاناتان پولارد «همیشه خود را یک صهیونیست واقعی و شهروند اسرائیل دانسته است».

آقای لاور از پاسخ به پرسش‌هایی در این زمینه که آیا دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا در عدم تمدید محدودیت‌ها برای جاناتان پولارد نقش داشته است یا نه، خودداری کرد.

این وکیل گفت: «ما قدردان حمایت دولت آمریکا هستیم اما این امر نتیجه اعمال قانون مربوط به زندانیان در آمریکا است».

جاناتان پولارد، تحلیل‌گر پیشین اطلاعاتی در نیروی دریایی آمریکا، با سو استفاده از دسترسی‌اش به اطلاعات نهادهای مهم نظامی آمریکا، از اوایل دهه هشتاد میلادی برای اسرائیل جاسوسی کرده بود.

جاناتان پولارد در سال ۱۹۸۵ زمانی که متوجه شد که نیروهای اطلاعاتی آمریکا برای دستگیری او و همسرش آمده‌اند، با خودرو به سمت سفارت اسرائیل در آمریکا رفت اما به دستور دولت وقت اسرائیل، درهای سفارت به روی او باز نشد.

او گفته بود که به دلیل یهودی بودن و وفاداری به اسرائیل برای جاسوسی داوطلب شده و پول و هدایای کوچکی که از اسرائیل دریافت ‌کرد، کاملا برایش بی‌ارزش بود.

با این حال مقامات آمریکایی گفته بودند که انگیزه پولارد کسب پول بود، زیرا برخی شواهد موجود نشان می‌داد که او سعی کرده اطلاعات محرمانه را به آفریقای جنوبی و پاکستان نیز بفروشد.

آقای پولارد در سال ۱۹۸۷ در ذیل ردیف «جاسوسی خطرناک» به حبس ابد محکوم شد. همسر او نیز حکم پنج‌سال زندان دریافت کرد.

اسرائیل پس از گذشت سال‌ها و زیر فشار شدید حامیان جاناتان پولارد، تایید کرد که جاسوسی او «ماموریت» از سوی دولت اسرائیل بوده و بعد از مدتی، به او نیز تابعیت اسرائیلی داد.

سران دولت‌های اسرائیل در سال‌های گذشته بارها از بیل کلینتون، جرج بوش و باراک اوباما خواستند جاناتان پولارد را عفو کند، اما این درخواست‌ها رد شد.

نهادهای اطلاعاتی آمریکا به سه رییس جمهوری آمریکا گفته بودند که آقای پولارد پس از آزادی هنوز یک فرد خطرناک برای امنیت آمریکا خواهد بود.

جاناتان پولارد در روز ۲۱ نوامبر ۲۰۱۵، حدود پنج ماه پس از حصول برجام، از زندان بیرون آمد اما محدودیت‌های شدیدی برای زندگی و تردد او اعمال شد.

مقامات اسرائیل گفته‌اند از تنشی که در مناسبات این کشور با آمریکا پس از سال‌های اولیه دستگیری و محکومیت جاناتان پولارد بروز کرد، «درس عبرت آموخته» و دیگر در آمریکا جاسوسی نکرده‌اند.

پولارد تنها آمریکایی است که در طول تاریخ این کشور به خاطر جاسوسی علیه کشور خود به حبس ابد محکوم شده است.

 

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.