رئیس پیشین اطلاعات نظامی پاکستان: فقط می‌توانیم طالبان را به میز مذاکره بکشانیم

اسد درانی، رئیس پیشین سازمان اطلاعات نظامی پاکستان (آی اس آی) گفته که پاکستان کاری بیشتر از این که طالبان را به میز مذاکره با دولت افغانستان بکشاند نمی‌تواند انجام دهد.

آقای درانی قبل از این در صحبت با یک شبکه تلویزیونی در پاکستان گفته بود که مذاکرات پیش رو میان گروه طالبان و نمایندگان دولت افغانستان، مذاکرات سختی خواهد بود.

اسد درانی در مورد روند جاری صلح افغانستان به بخش اردوی بی‌بی‌سی گفته که "پاکستان می‌تواند از نفوذ خود بر مجاهدین و طالبان استفاده کند و به آنان بگوید که با یگدیگر کفتگو کنند و هر تصمیمی که شما می‌گیرید، برای پاکستان قابل قبول است، ولی پاکستان بیشتر از این کاری را نمی‌تواند انجام دهد".

او همچنین گفته که پاکستان همیشه با مجاهدین در ارتباط بوده و به آنها کمک کرده است زیرا آنها در مقابل نیروهای خارجی می‌جنگیدند، همین کار را با طالبان نیز کرده است، با وجود همه فشارها، پاکستان نفوذ و رابطه خود را با آنها حفظ کرده است.

آقای درانی قبل از این گفته بود که گروه طالبان با اشخاصی مانند عبدالله عبدالله و محمد محقق مذاکره خواهد کرد و نه محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان. او از آقای عبدالله و محقق به عنوان"فرزندان خاک" یاد کرده بود.

آقای درانی همچنین گفته بود که محمد اشرف غنی در آینده افغانستان نقشی نخواهد داشت.

افغانستان
عمران خان در سفرش به افغانستان به آقای غنی گفته بود، پاکستان "بیشتر از انتظار شما کمک خواهد کرد."

رئیس پیشین آی‌اس‌آی گفته بود که پاکستان ۱۰ سال پیش به منظور جایگاه سیاسی موثر در افغانستان بعد از خروج نیروهای آمریکایی از این کشور، اتحادی مرکب از روسیه، ایران و پاکستان را ایجاد کرد که این روزها در مذاکرات گروه طالبان با آمریکا و با افغان‌ها موثر واقع شده است.

پاکستان با حمایت از گروه های مجاهدین و همچنین گروه طالبان در چهار دهه گذشته نقشی پررنگ در تحولات افغانستان بازی کرده است. بعد از سقوط گروه طالبان در سال ۲۰۰۱ پاکستان اعلام کرد که از دولت مرکزی این کشور حمایت می‌کند، ولی مقام‌های افغان گفتند که پاکستان به افراد طالبان آموزش نظامی داده و از آنان حمایت می‌کند، هرچند که پاکستان این ادعا را بی‌اساس خوانده و رد کرده ولی یخ روابط میان دو کشور هیجگاهی به قدر کافی آب نشد.

دو طرف تلاش کرده که اعتماد سازی لازم را انجام دهند، در سفر اخیر عمران خان، نخست وزیر پاکستان به افغانستان او اعلام کرد که هدف از سفرش به کابل ایجاد اعتماد و ارتباط بیشتر است و اگر افغانستان کمکی نیاز داشته باشد، پاکستان "بیشتر از انتظار کمک خواهد کرد."

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.