وزیر دادگستری آمریکا: شواهدی درباره 'تخلف گسترده تاثیرگذار' در انتخابات وجود ندارد؛ انتقاد تند مقام جورجیا از ترامپ
ویلیام بار، وزیر دادگستری آمریکا می گوید به شواهدی مبنی بر بروز تقلب گسترده در انتخابات ریاست جمهوری در حدی که بتواند نتیجه آن را تغییر دهد، دست پیدا نکرده است.

آقای بار که از متحدان آقای ترامپ است، در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت دادستان های فدرال و ماموران پلیس فدرال آمریکا شکایت ها درباره تقلب در انتخابات را پیگیری کرده اند اما به شواهدی در این باره دست پیدا نکرده اند.

آقای بار گفت:‌ ''تا به امروز از تقلب گسترده در حدی که منجر به تغییر نتیجه انتخابات شود، اثری به دست نیاورده ایم. ''

وکلای دونالد ترامپ این سخنان را رد کرده اند.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا چهار هفته پیش برگزار شد و دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده با متهم کردن دموکرات ها به تقلب گسترده از پذیرش شکست در برابر جو بایدن خودداری کرده است.

همزمان، رودی جولیانی، وکیل دونالد ترامپ و همکارانش در دادگاه های ایالت های مختلف شکایت های متعددی را مطرح کرده اند که تاکنون در ۳۹ مورد این شکایت ها رد شده اند و تنها در رابطه با یک پرونده به نفع آقای ترامپ رای صادر شده است.

آقای ترامپ و وکلایش می گویند دموکرات ها از رای گیری پستی و زودهنگام برای افزایش آرای آقای بایدن استفاده کرده اند.

دونالد ترامپ همچنین می گوید در بعضی از ایالت ها نرم افزار شمارش رای، آرای او را به نفع آقای بایدن شمارش کرده اند.

آقای بار در مصاحبه اش گفت:‌ ''یک نظری وجود دارد که تقلب سیستماتیک وجود داشته و ماشین های شمارش رای به گونه ای برنامه ریزی شده بودند تا نتیجه را تغییر دهند. وزارت امنیت داخلی و وزارت دادگستری این موضوع را بررسی کرده اند و تاکنون به نشانه ای دست پیدا نکرده ایم که این ادعا را تایید کند. ''

رودی جولیانی و جنا الیس، وکلای آقای ترامپ در بیانیه ای وزارت دادگستری را متهم کردند که در این باره تحقیقاتی نکرده است.

آنها در بیانیه خود نوشتند:‌ ''ما شواهد کافی درباره تخلف انتخاباتی در دست کم شش ایالت گردآوری کردیم ولی این شواهد بررسی نشده اند. ''

در پی برگزاری انتخابات، ویلیام بار با صدور بخشنامه ای به دادستان های فدرال اجازه داده بود تا همه گزارش ها درباره بروز تخلف در روند رای گیری و شمارش آرا را پیگیری کنند.

در پی صدور این بخشنامه، رییس اداره سلامت انتخابات وزارت دادگستری از سمت خود استعفا داد.

پیش از این، کریستوفر کربز، رییس سازمان امنیت سایبری و امنیت زیر ساخت آمریکا از سلامت انتخابات خبر داده بود که این کار منجر به برکناری او از سوی آقای ترامپ شد.

جو بایدن، رییس جمهوری منتخب ایالات متحده در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که ۱۳ آبان برگزار شد، بیشتر از ۸۰ میلیون رای به دست آورد.

او با کسب ۳۰۶ رای الکتورال، به حد نصاب لازم برای پیروزی در انتخابات دست پیدا کرده است.

انتقاد تند مقام جمهوری خواه در جورجیا از ترامپ

همزمان یکی از مقام‌های انتخاباتی ایالت جورجیا از حزب جمهوری خواه هشدار داده است که اگر ادعاهای بی اساس رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر تقلب انتخاباتی به خشونت منجر شود مسئولیت آن با آقای ترامپ خواهد بود.

گابریل استرلینگ در اظهارات شدیدالحنی گفت که یک پیمانکار ۲۰ ساله که برای سیستم شمارش آرای دومینیون کار می کند بارها تهدید به مرگ شده و خانواده اش هدف آزار قرار گرفته اند.

او گفت حامیان تئوری توطئه و تقلب انتخاباتی او را به طناب دار تهدید کرده اند و متهم به خیانت کرده اند.

به گفته او وزیر جمهوری خواه امور داخلی ایالت جورجیا محافظ شخصی اختیار کرده و حتی همسرش در معرض تهدیدهای جنسی قرار گرفته.

او گفت: "نمی توانم بگویم چقدر از این موضوع خشمگینم. همه آمریکایی ها همه اهالی جورجیا، جمهوری خواه و دموکرات باید همین اندازه عصبانی باشند. آقای رئیس جمهوری به نظر می آید که شما در ایالت جورجیا بازنده شده اید. ما در حال بررسی هستیم. متوجهم. حق شماست که به دادگاه بروید. اما چیزی که نباید انجام بدهید این است: نباید مردم را به اقدامات خشونت آمیز تشویق کنید. ممکن است کسی آسیب ببیند، شاید به کسی شلیک شود، شاید کسی کشته شود!".

آقای استرلینگ از جمله با اشاره به تهدید قتل مطرح شده از سوی یکی از وکلای آقای ترامپ علیه مقام سابق امنیتی آمریکا، کریس کِرِبز، گفت: "آقای رئیس جمهور شما این اقدامات و این زبان را محکوم نکرده اید. سناتورها، شما این زبان یا این اقدامات را محکوم نکرده اید. این باید متوقف شود."

جو دی جنوا، از وکلای آقای ترامپ، روز دوشنبه گفته بود کریس کِرِبز مقام ارشد وزارت امنیت داخلی آمریکا که اخیرا قبل از برکناری از سوی آقای ترامپ، گفته بود انتخابات اخیر سالم ترین انتخابات تاریخ کشور بوده، را باید از خانه اش ببرند و سحر گاه با گلوله بکشند.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.