وزارت دادگستری آمریکا در مورد «رشوه در برابر عفو» در کاخ سفید تحقیق می‌کند

وزارت دادگستری ایالات متحده پرونده‌ای برای بررسی دسیسه احتمالی مربوط به دادن رشوه‌های سیاسی در ازای دریافت عفو از دونالد ترامپ تشکیل داده است.

بریل هاول، دادستان منطقه واشینگتن، روز سه‌شنبه، ۱۱ آذر، با ذکر این خبر، اسنادی را علنی کرد که بررسی‌های مربوط به «رشوه در ازای عفو» بر اساس آنها انجام می‌شود.

این دادستان روز سه‌شنبه خبر داد که افرادی در این اسناد دست برده‌اند و نام اشخاص و برخی تاریخ‌ها در آن قلم خورده و وزارت دادگستری از ماه اوت تحقیقات مربوط به این پرونده را آغاز کرده است.

به گزارش خبرگزاری‌ها، در این پرونده هیچ اشاره‌ای به رئیس‌جمهور کنونی، دونالد ترامپ، یا مبارزات انتخاباتی او نشده است، اما در آن ذکر شده که دو شخص با یک «طرح لابی‌گری پنهانی» به سراغ «مقامات ارشد کاخ سفید» رفته‌اند تا بتوانند برای شخصی که نامش فاش نشده‌ عفو ریاست جمهوری بگیرند.

در این اسناد آمده است که دست‌کم یکی از دو شخص مظنون به این لابی‌گری، خود وکیل دادگستری است.

بنابر این گزارش، این وکیل با ذکر «مشارکت‌های قابل توجه قبلی در مبارزات انتخاباتی» و «مشارکت‌های سیاسی قابل توجه آینده» به منظور دریافت عفو برای فرد ناشناس به مقام‌های کاخ سفید رجوع کرده است.

مشخص نیست که مقامات کاخ سفید چگونه به این پیشنهاد رشوه‌خواری واکنش نشان داده‌اند.

در ایالات متحده، رؤسای جمهور از نظر قانون اساسی اختیارات گسترده‌ای برای اعطای عفو دارند و این امری مرسوم است.

در رسانه‌ها آمده است که تنها چند هفته مانده به پایان دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ، انتظار می‌رود او بخشش‌هایی را، از جمله به متحدان سیاسی خود، اعطا کند.

در همین زمینه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، هفته گذشته مایکل فلین، مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید، را عفو کرد.

این ژنرال بازنشسته در دسامبر ۲۰۱۷ به اتهام دروغ گفتن به اف‌بی‌آی درباره مذاکرات خود با سفیر روسیه در دوران انتقال قدرت از دولت باراک اوباما به دولت دونالد ترامپ مجرم شناخته شده بود.

وزارت دادگستری آمریکا اکنون سرگرم بررسی داده‌های تلفن‌ها، رایانه‌ها و ایمیل‌های مربوط به پرونده «رشوه در ازای عفو» است که پلیس این کشور از ماه اوت از برخی افراد مرتبط ضبط و توقیف کرده است.

 

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.