مقام‌های آلمان: "در حمله به قلب دموکراسی" ترامپ هم مقصر بود

آلمان فدرال با "خشم و اندوه" به حمله هواداران ترامپ به کنگره واکنش نشان داد. رئیس جمهور و صدراعظم آلمان رفتار ترامپ را در برانگیختن هوادارانش به حمله علیه دموکراسی دخیل دانستند. اتحادیه اروپا حمله به کنگره را محکوم کرد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در واکنش به یورش هواداران دونالد ترامپ به کنگره متحده گفت که هم احساس خشم می‌کند و هم اندوه. او تصریح کرد: «بسیار متأسف هستم که پرزیدنت ترامپ از ماه نوامبر تاکنون شکست خود را نپذیرفت و بدین سان به تردید در نتایج انتخابات ریاست جمهوری دامن زد».

او تأکید کرد که اطمینان دارد "این دموکراسی از غوغاگران و اوباش خیلی قوی‌تر است".

فرانک‌والتر شتاین‌مایر، رئیس جمهور آلمان، با لحنی صریح‌تر گفت آنها که به "قلب دموکراسی" یورش بردند "مشتی یاغی مسلح بودند که رئيس جمهور فعلی آنها را بسیج کرده بود".

او یورش چهارشنبه (۶ ژانویه) را "نتیجه دروغ پشت دروغ، تفرقه‌افکنی و دموکراسی‌ستیزی از سوی بالاترین مرجع کشور" دانست. اشتاین‌مایر یورش به کنگره آمریکا را به حمله راستگرایانی تشبیه کرد که در ماه اوت گذشته تلاش کردند وارد پارلمان آلمان (بوندس‌تاگ) شوند. او تأکید کرد: «دموکراسی ثروت گرانبهای ماست که با پیکار تعهدآمیز شهروندان ما قوام گرفته است».

سران آلمان فدرال ابراز امیدواری کردند که دو هفته دیگر با آغاز زمامداری جو بایدن در کاخ سفید "برگ تازه‌ای در تاریخ دموکراسی آمریکا" باز شود.

ولفگانگ شویبله، رئیس پارلمان آلمان، در پیامی خطاب به نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، تأسف خود را از آنچه در کنگره آمریکا روی داده است، ابراز کرد. او همچنین دونالد ترامپ را "شریک جرم" دانست که "دموکراسی را تحقیر کرد و شکست آشکار خود در انتخابات" را قبول نکرد.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان، در پیامی توییتری از ترامپ و هواداران او خواست که از عناد و لجاجت دست بردارند، "به رأی و نظر انتخاب‌کنندگان آمریکایی احترام بگذارند و بیش از این اصول دموکراسی را لگدمال نکنند".

بیشتر سیاستمداران آلمان حمله به کنگره آمریکا را محکوم و از رفتارهای غیردموکراتیک ترامپ انتقاد کردند.

اولاف شولتس، وزیر دارایی آلمان نیز در پیامی توییتری گفت که ترامپ به طور غیرمستقیم در آشوب پیرامون کنگره مقصر است.

ضرورت دفاع از دموکراسی

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، گفت اطمینان دارد که دموکراسی و نهادهای آمریکایی به اندازه کافی قوی هستند تا بتوانند بر بحران کنونی چیره شوند. او گفت که به زودی انتقال قدرت در کاخ سفید با آرامش انجام می‌گیرد و "من از همین حالا از همکاری با جو بایدن رئيس جمهور بعدی آمریکا خوشحال هستم".

جوزپ بورل، هماهنگ‌کننده روابط خارجی اتحادیه اروپا، در پیامی گفت که با یورش هواداران ترامپ به کنگره، "حمله‌ای نامرئی به دموکراسی، نهادها و بنیادهای حقوقی آمریکا" صورت گرفته است.

یک سخنگوی سازمان ملل، از قول آنتونیو گوترش، دبیرکل این سازمان به سران آمریکا توصیه کرد به روند دموکراتیک تحول کشور خود احترام بگذارند.

بسیاری از سیاستمداران کشورهای اروپایی در پیام‌هایی جداگانه، انزجار خود را از وقایع آمریکا اعلام کردند.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، در پیامی توییتری "یورش بیشرمانه به کنگره" را محکوم کرد.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، در پیامی گفت که از مشاهده "صحنه‌های شوکه‌آور" در پایتخت آمریکا منقلب شده است.

موضع ایران و اسرائیل

حسن روحانی، رئيس جمهور ایران، رویداد حمله به کنگره را نشانه ضعف دموکراسی غربی دانست. او در نطقی تلویزیونی با اشاره به ترامپ گفت "یک مرد پوپولیست به حیثیت کشور خود صدمه زد".

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل، حمله طرفداران ترامپ به کنگره را حرکتی "اوباشانه" خواند و به شدت محکوم کرد. او گفت که اطمینان دارد دموکراسی در ایالات متحده پیروز خواهد شد.

ترامپ به جو بایدن جانشین خود در کاخ سفید تعهد داد که انتقال قدرت با نظم و قاعده انجام خواهد گرفت. او گفت: «با این که به هیچوجه با نتایج انتخابات موافق نیستم، در بیستم ژانویه، انتقالی آرام انجام خواهد گرفت».

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.