فرماندهان نظامی آمریکا حمله به کنگره را محکوم کردند

ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا به همراه فرماندهان نظامی این کشور روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای حمله به ساختمان کنگره را محکوم کردند.

فرماندهان نظامی ایالات متحده در بیانیه خود تصریح کردند، ارتش آمریکا کاملاً خود را به حفاظت و دفاع از قانون اساسی و همچنین در برابر همه دشمنان ، خارجی و داخلی متعهد می‌داند.

در این بیانیه حمله روز چهارشنبه مستقیم به کنگره و فرایند قانون اساسی آمریکا دانسته شده و آمده است: ما شاهد اقداماتی در داخل ساختمان کنگره بودیم که مغایر با حاکمیت قانون بود. حق آزادی بیان و اجتماعات به کسی این حق را نمی‌دهد که به خشونت، فتنه و شورش متوسل شود.

روز چهارشنبه هفته گذشته شماری از هواداران دونالد ترامپ که در سخنرانی او در جنوب کاخ سفید شرکت کرده بودند به سمت ساختمان حرکت کردند. اما به دنبال تجمع در اطراف ساختمان کنگره، شماری از خشونت طلبان طرفدار دونالد ترامپ وارد ساختمان آن شدند. در جریان این حمله دست کم پنج نفر از جمله یک افسر پلیس کشته و ده‌ها نفر بازداشت شدند.

فرماندهان نظامی آمریکا تصریح کردند، ما از قانون اساسی حمایت و دفاع می‌کنیم. هر اقدامی برای برهم زدن فرایند قانون اساسی،‌ نه تنها بر خلاف سنت‌ها ، ارزش ها و سوگند ما است، بلکه بر خلاف قانون نیز است.

در ادامه این بیانیه آمده است، در ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱ ، براساس قانون اساسی، و همانطور که نتیجه انتخابات توسط ایالت‌ها و دادگاه ها کنگره تایید شده است، جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب، ادای سوگند خواهد کرد و چهل و ششمین فرمانده کل قوای ما خواهد شد.

علاوه بر ژنرال مارک میلی، فرماندهان نیروی‌های هوایی، دریایی، ارتش و گارد ملی این بیانیه را امضا کرده‌اند.

رویترز بیانیه فرماندهان نظامی آمریکا را اقدامی نادر و مهم در واکنش به هجوم به کنگره در روز چهارشنبه گذشته ارزیابی کرده است.

 

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.