یک زن، اولین قربانی تظاهرات اعتراضی میانمار شد

یک زن ۲۰ ساله در تظاهرات ضد کودتای نظامیان در میانمار (برمه) در اثر اصابت گلوله به سرش کشته و به اولین قربانی تظاهرات جاری تبدیل شده است.

هفته گذشته و هنگامی که پلیس قصد داشت معترضان را با استفاده از ماشین آب پاش، گلوله های لاستیکی و گلوله های جنگی متفرق کند، میا تووه تووه خائینگ از ناحیه سر زخمی شد.

گروه های مدافع حقوق بشر گفتند که زخم او با نشانه های زخم های ناشی از اصابت گلوله جنگی تطبیق می‌کند.

پس از اقدام نظامیان در سرنگونی دولت منتخب آنگ سان سوچی، رهبر حزب اتحاد برای دموکراسی، میانمار شاهد ادامه تظاهرات اعتراضی بوده است.

بیمارستان نیاپیتو، پایتخت، در بیانیه ای در ساعت ۱۱:۰۰ به وقت محلی مرگ این زن را تأیید کرد و خانواده او گفتند که مراسم تشییع جنازه روز یکشنبه برگزار می شود.

یکی از پزشکان بیمارستان به خبرگزاری فرانسه گفت: "ما به دنبال عدالت خواهیم بود و پیشاپیش تلاش برای کسب آن حرکت خواهیم کرد."

او افزود که از زمان انتقال این بیمار به بخش مراقبت های ویژه، کارکنان بیمارستان تحت فشار زیاد بوده اند.

مقامات دولتی گفتند که به موضوع زخمی شدن و مرگ این زن رسیدگی خواهند کرد.

میا تووه تووه خائینگ، که چند روز پس از زخمی شدن ۲۰ ساله شد، از زمان انتقال به بیمارستان در روز ۹ فوریه - ده روز پیش - با استفاده از دستگاه های حمایت از حیات زنده مانده بود.

او در تظاهراتی در میانمار زخمی شد که شرکت کنندگان در برابر کاربرد ماشین آبپاش، گلوله لاستیکی و حمله خشونت آمیز پلیس ضد شورش مقاومت کردند و عقب ننشستند.

بخش برمه بی بی سی اندکی پس از انتقال این زن به بیمارستان با یکی از کارکنان بیمارستان - که نامش فاش نشد - مصاحبه کرد. او گفت که فرد زخمی از ناحیه سر آسیب جدی دیده است.

خانواده این زن همه از هواداران حزب اتحاد ملی برای دموکراسی خانم سوچی هستند و برادرش گفته که میا تووه تووه خائینگ برای اولین بار در انتخابات عمومی نوامبر گذشته رأی داد، انتخاباتی که به پیروزی چشمگیر حزب منجر شد.

کوتاه مدتی پس از اعلام درگذشت میا تووه تووه خائینگ، خواهرش میا تا تو نیو، به خبرنگاران گفت: "من می خواهم همه شهروندان را تشویق کنم تا به اعتراضات بپیوندند و به اعتراضات ادامه دهند تا زمانی که بتوانیم از شر این نظام آزاد شویم. تمامی آنچه که می خواهم به مردم بگویم همین است."

دلیل اعتراضات مردم در میانمار چیست؟
نظامیان پس از به دست گرفتن قدرت، به مدت یک سال در میانمار شرایط اضطراری اعلام کردند. آنان می گویند که در جریان برگزاری انتخابات ماه نوامبر تقلب روی داده اما به گفته کمیسیون ناظر بر انتخابات، مدرکی برای اثبات این اتهام ارائه نداده اند. آنان خواستار برگزاری مجدد انتخابات هستند.

تا آن زمان، ژنرال ارشد مین اونگ هلاینگ، فرمانده کل قوا، قدرت را در دست گرفته و خانم سوچی در حبس خانگی است. او متهم شده که تعدادی واکی تاکی غیرقانونی را در اختیار محافظان خود گذاشته و با نادیده گرفتن مقررات منع تجمع به خاطر شیوع ویروس کرونا، قانون شرایط ویژه برای مقابله با بلایای طبیعی را نقض کرده است.

اینها اتهامات سنگینی نیستند اما در صورت محکومیت کیفری خانم سوچی، وی به خاطر سابقه‌اش از شرکت در فعالیت های سیاسی محروم خواهد شد.

معترضین خواستار آزادی وی و سایر اعضای حزب اتحاد ملی برای دموکراسی هستند و اکنون میانمار شاهد بزرگترین تظاهرات از زمان انقلاب به اصطلاح زعفرانی سال ۲۰۰۷ است.

درگیری هایی بین ماموران ضد شورش و معترضان رخ داده است و دولت نظامی به منظور خاموش کردن صدای مخالفان، اینترنت را مسدود کرده است.

میانمار -اطلاعات اولیه

میانمار که با نام برمه هم شناخته می شود، از سال ۱۹۶۲ تا ۲۰۱۱ تحت حکومت غیردموکراتیک نظامی بود و از نظر بین المللی، یکی از کشورهای مطرود تلقی می شد. حکومت برمه از جمله چند حکومت در جهان بود که شورای حقوق بشر سازمان ملل برای آن گزارشگر ویژه تعیین کرده بود.

فضای سیاسی از سال ۲۰۱۰ به تدریج باز شد و انتخابات آزاد هم در سال ۲۰۱۵ برگزار شد که سال بعد، آغاز به کار دولتی به رهبری آنگ سان سوچی، رهبر اصلی مخالفان را در پی آورد.

در سال ۲۰۱۷ ، ارتش میانمار در واکنش به حمله جدایی طلبان مسلمان روهنگیا به ماموران پلیس، به سرکوب شدید مسلمانان این منطقه مبادرت کرد و بیش از نیم میلیون مسلمان روهینگیایی به بنگلادش گریختند. سازمان ملل بعدها این اقدام را "نمونه کامل پاک‌سازی قومی" توصیف کرد.

دولت به رهبری آنگ سان سوچی در روز ۱ فوریه در یک کودتای نظامی سرنگون شد.

تازه‌ترین تحولات میانمار

امروز، جمعه، هزاران نفر در یانگون، بزرگترین شهر میانمار تجمع کردند. بسیاری از آنان کارکنان مراکز مختلف خدمات خصوصی و دولتی بودند که با اونیفورم در این تظاهرات شرکت کردند تا نشان دهند که دست از کار کشیده اند.

خبرگزاری فرانسه گفته است که شعارهای اصلی تظاهرکنندگان اینها بود: "به سر کار نرو!" "اعتصاب کن! اعتصاب!" هدف این است که با اعتصاب سراسری، فعالیت های اقتصادی کشور فلج شود.

تظاهرات گسترده از دو هفته پیش باعث ناآرامی در این کشور شده و همزمان، ماموران پلیس بر شدت اقدامات خود برای جلوگیری از تظاهرات افزوده اند.

روز جمعه مأموران محل اصلی برگزاری اعتراضات در یانگون را محاصره و در چهارراهی که محل برگزاری یک تجمع گسترده در روز گذشته بود راهبندان ایجاد کردند.

اما خبرگزاری رویترز به نقل از یک شاهد عینی گزارش کرده است که صدها نفر در مقابل این راهبندان تجمع کرده اند.

در مورد نقاط دیگر میانمار، تصاویر ویدئویی منتشر شده در شبکه های اجتماعی شامل صحنه های درگیری بین پلیس و معترضان در ماییتکینا در استان کاچین در شمال این کشور است.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.