واکنش‌ها به لغو فعال کردن مکانیسم ماشه علیه ایران توسط آمریکا
اتحادیه اروپا از تصمیم آمریکا برای لغو مکانیسم ماشه علیه ایران استقبال کرد. چین و روسیه نیز این قدم را مثبت ارزیابی کردند. اسرائیل اعلام کرد همچنان مخالفت بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران است.

پیتر استانو، سخنگوی سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه اول اسفند (۱۹ فوریه) در یک نشست خبری از تصمیم آمریکا برای کنار گذاشتن سیاست بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران (لغو فعال کردن مکانیسم ماشه) استقبال کرد. او در این نشست گفت که این تصمیم واشنگتن شرایط را برای بازگشت تهران به پایبندی کامل به توافق هسته‌ای فراهم می‌کند.

سخنگوی سیاست خارجی اتحادیه اروپا مجددا بر این تاکید کرد که جمهوری اسلامی «باید به صورت کامل توافق هسته‌ای را رعایت کند تا در ازای آن تحریم‌های آمریکا به صورت کامل برداشته شود». او هم‌چنین از برگزاری مباحثات فشرده‌ای پیرامون تدارک مقدمات نشست مشترک اتحادیه اروپا با ایران و آمریکا سخن گفت. برای این نشست هنوز تاریخی مشخص نشده است.

دولت بایدن به شورای امنیت سازمان ملل اطلاع داده است که بازگشت خودکار تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران موسوم به ٬٬مکانیسم ماشه را لغو می‌کند و حاضر است در کنار قدرت‌های بزرگ دنیا برای بازگشت به توافق اتمی سال ۲۰۱۵ و رد قاطعانه سیاست فشار حداکثری دونالد ترامپ که باعث ایزوله شدن ایران شد، با ایران مذاکره کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، ند پرایس در یک بیانیه گفت که ایالات متحده دعوت اتحادیه اروپا برای شرکت در یک نشست مشترک با پنج عضو شورای امنیت سازمان ملل و ایران را درباره توافق اتمی می‌پذیرد.

وزارت خارجه آمریکا روز گذشته (پنجشنبه ۳۰ بهمن) در نشستی مجازی با وزرای خارجه آلمان، فرانسه بریتانیا، از تصمیم خود برای مذاکره با ایران جهت بازگشت به توافق هسته‌ای خبر داد.

امروز همچنین سخنگوی کاخ کرملین با بیان اینکه تحریم‌های آمریکا مانع اجرای توافق هسته‌ای ایران بود، تصمیم واشنگتن برای اصرار نکردن روی اعمال تحریم‌های سازمان ملل را نشانه خوبی توصیف کرد.

واکنش اسرائیل، چین و روسیه

دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در واکنش به تحولات یاد شده اعلام کرد که همچنان کاملا متعهد به جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است. دفتر نتانیاهو در بیانیه‌ای که در این زمینه منتشر کرد نوشت که موضع این کشور در قبال برجام تغییری نکرده و این کشور همچنان مخالف بازگشت به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ است.

سخنگوی دولت چین در حساب توییتری رسمی دولت از برجام به عنوان «تنها رویکرد صحیح برای حل بن‌بست در مسئله هسته‌ای ایران» یاد کرد. در این توییت تاکید شده است که «همه طرف‌ها باید با هم همکاری کنند تا توافقاتی را که در اجلاس وزرای خارجه دسامبر گذشته حاصل شد، عملی کنند.»

روسیه نیز از موضع جدید دولت آمریکا در برخورد با توافق هسته‌ای استقبال کرد. دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز جمعه در مسکو به خبرنگاران این که واشنگتن دیگر خواستار تحریم‌های بین‌المللی علیه تهران نیست را مثبت تلقی کرد و گفت: «فشار تحریم‌ها در اجرای توافق هسته‌ای کمکی نکرد و به بن‌بست منجر شد.»

 

 

 

 

 

 

دویچه وله 

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.