مرگ هفت معترض و آتش‌سوزی در کارخانه چینی در میانمار

در حالی که شلیک نیروهای نظامی در میانمار به معترضان ادامه دارد، گزارش‌ها حکایت از آتش‌سوزی در یک کارخانه چینی و همین طور آتش زدن پرچم چین به دست معترضان دارد.

در همین حال فرمانده نیروهای نظامی این کشور روز چهارشنبه در بیانیه‌ای رسمی چنین نظر داد که جنبش نافرمانی‌های مدنی در میانمار «دارد کشور را نابود می‌کند».

به گزارش خبرگزاری رویترز، روز چهارشنبه دست‌کم هفته نفر دیگر با شلیک مستقیم نیروهای ارتش کشته شده و چندین نفر زخمی و مجروح شدند.

میانمار از زمان سرنگونی دولت منتخب آنگ سان سوچی به دست ارتش در اول فوریه سال ۲۰۲۱، بیش از دو ماه پیش، تقریبا هر روز شاهد تظاهرات خیابانی است.

در این مدت گزارش‌ها حاکی از مرگ بیش از ۵۸۰ نفر با گلوله نیروهای ارتش است.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه همچنین از وقوع آتش‌سوزی در یک کارخانه پوشاک چینی در شهر یانگون خبر داد، اما مشخص نیست که معترضان در این اتفاق نقش داشته‌اند یا خیر. ماه گذشته اقداماتی اعتراضی علیه ۳۲ کارخانه و کارگاه چینی در همین شهر انجام شده بود.

چین در کنار روسیه از جمله متحدان و حامیان نزدیک دولت نظامی میانمار است.

فرمانده نیروهای نظامی میانمار در بیانیه خود می‌گوید که جنبش نافرمانی مدنی در این کشور در دو ماه گذشته باعث توقف کار بیمارستان‌ها، مدارس، ادارات و کارخانه‌ها شده است.

شورای امنیت سازمان ملل هفته گذشته با اعلام «نگرانی عمیق» درباره وضعیت متلاطم میانمار، سرکوب خشونت‌بار اعتراضات مردمی توسط نیروهای نظامی این کشور را محکوم کرد.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.