کرملین: نیروهای مسلح روسیه تا هر وقت لازم باشد در مناطق هم‌مرز با اوکراین می‌مانند

در پی تشدید تنش میان روسیه و اوکراین، کرملین روز چهارشنبه ۱۸ فروردین اعلام کرد تا هر وقت لازم باشد تجمع و استقرار نیروهای مسلح خود در مناطق هم‌مرز با اوکراین را حفظ خواهد کرد.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، تصریح کرد که نیروهای مسلح دولت بنا به صلاحدید و ضرورت در مناطقی از قلمرو این کشور مستقر شده‌اند و تا زمانی‌که فرمانده عالی و رهبری نظامی روسیه صلاح بدانند استقرارشان ادامه خواهد یافت.

جدایی‌طلبان مورد حمایت روسیه اما از وخیم‌تر شدن درگیری‌ها در منطقه «دونباس» در شرق اوکراین خبر داده‌اند.

طی هفته‌های اخیر، نبردها در شرق اوکراین که در کنترل نیروهای جدایی‌طلب مورد حمایت روسیه است از سر گرفته شد.

همزمان، گزارش‌ها از تجمع نیروهای نظامی روسیه در مناطق هم‌مرز با اوکراین و کریمه حکایت دارد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، روز سه‌شنبه از ناتو خواسته بود تا روند عضویت کشورش در این سازمان را تسریع کند. کی‌یف تحقق این خواسته را تنها راه پایان جنگ با جدایی‌طلبان هوادار روسیه می‌داند.

آقای زلنسکی افزود از آغاز سال جاری میلادی تاکنون، ۲۰ نیروی نظامی اوکراین در جریان خشونت‌ها در مناطق شرقی کشور کشته شده‌اند.

درگیری میان نیروهای جدایی‌طلب مورد حمایت کرملین در منطقه دونباس با نیروهای نظامی اوکراین از سال ۲۰۱۴ آغاز شده است؛ نبردی که به‌گفته کی‌یف تاکنون ۱۴ هزار کشته بر جای گذاشته است.

با وجود این، روسیه منکر اعزام نیروهای نظامی به مناطق شرق اوکراین و حمایت تسلیحاتی از جدایی‌طلبان این کشور است.

اروپا و آمریکا در روزهای گذشته در مورد تحرکات روسیه در این مناطق هشدار داده و مقامات روسیه نیز در واکنش به این اظهارات گفته‌اند که اگر غرب مداخله نظامی کند، جنگی «ویرانگر» درخواهد گرفت.

در این سال‌ها، آمریکا و کشورهای غربی ضمن به رد الحاق کریمه به روسیه و به خاطر آنچه نقش مخرب مسکو در به آشوب كشيدن اوکراين عنوان می‌کنند، تحريم‌هايی را عليه افراد و نهادهای روسی اعمال کرده‌اند.

روسيه در سال ۲۰۱۴ با نادیده گرفتن توافق سال ۱۹۹۵ و با اعزام نیروهای نظامی، شبه جزیره کریمه را که پیشتر جزو خاک اوکراين بود، تصرف کرد.

نیروهای روسی در جریان این حمله ضمن تصرف کشتی‌های جنگی اوکراینی، کنترل پایگا‌ه‌های نظامی در این شبه جزیره را در دست گرفتند.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، اسفندماه پارسال در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که ایالات متحده هرگز الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه را به رسمیت نخواهد شناخت.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز و گزارش‌های پیشین سایت رادیو فردا/ آ.ت/ ک.ر

 

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.