هیأتی از پاکستان به کابل رفت؛ صالح: مواد انفجاری طالبان از سوی پاکستان تامین می‌شود

محمد صادق، نماینده ویژه پاکستان برای افغانستان در راس هیأتی به کابل رفته است.

همزمان، امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری گفته طالبان از مواد انفجاری که توسط پاکستان تامین می‌شود، برای تهیه بمب‌های دست‌ساز استفاده می‌کنند.

منصور احمد خان، سفیر پاکستان در کابل این هیأت را "عالی‌رتبه" خوانده و گفته اعضای آن قرار است با مقام‌های افغان درباره صلح، امنیت و موضوعات مورد علاقه دو کشور صحبت کنند.

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان قبلا گفته بود که سفر این هیأت در ادامه نشست‌هایی انجام می‌شود که چند ماه پیش در بحرین شروع شده بود.

او هدف این دیدار را بحث بر سر مسایل فنی و بهبود روابط دوجانبه اعلام کرده و گفته بود که امیدوار است این نشست‌ها نتیجه داشته باشد.

آقای محب گفت: "ما همیشه گفته‌ایم که باید مشکل با پاکستان حل شود."

افغانستان معتقد است که اسلام آباد با طالبان ارتباط نزدیک دارد و می‌تواند بر این گروه اثر بگذارد و این گروه را به حضور در نشست صلح ترغیب کند.

در تازه ترین مورد امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان در توییترش نوشته که طالبان از مواد انفجاری نیترات آمونیوم و مواد انفجاری نظامی که توسط پاکستان تامین می‌شود، استفاده می‌کنند و به تولید انبوه بمب‌های دست‌ساز می‌پردازند. او افزوده که تلفات غیرنظامیان در نتیجه این انفجار این بمب‌های مرگبار جنایتی علیه بشریت است.

آقای صالح از سازمان ملل خواسته که در این مورد به طور علنی حرف بزنند.

در روزهای گذشته وزیران خارجه افغانستان، پاکستان و ترکیه نیز در استانبول نشست سه‌جانبه داشتند که در این نشست از طالبان خواستند تا به میز مذاکره برگردند.

محمد حنیف اتمر، وزیر خارجه افغانستان از نقش فعال پاکستان در زمینه‌سازی گفتگوهای صلح قدردانی کرده بود و نشست سه‌جانبه را بستری مناسب برای گسترش روابط و همکاری‌ها با پاکستان دانسته بود.

مخدوم شاه محمود، قریشی وزیر خارجه پاکستان نیز در این نشست گفته بود که هرچند طالبان تمایل‌شان را برای شرکت در نشست صلح استانبول نشان ندادند اما به باور وی، این تأخیر یک امر موقتی است.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.