کره شمالی دولت بایدن را به در پیش گرفتن سیاست خصمانه متهم کرد

در حالی که دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، برای تشریح استراتژی خود در مقابل کره شمالی و برنامه اتمی آن آماده می شود، پیونگ یانگ به سیاست آمریکا حمله کرده است.

وزارت خارجه کره شمالی گفت که اظهارات اخیر مقام های واشنگتن نشان دهنده عزم دولت بایدن برای حفظ "سیاست خصمانه" علیه این کشور است.

پیشتر در هفته جاری آقای بایدن برنامه هسته ای کره شمالی را "تهدیدی جدی" برای امنیت جهانی توصیف کرد.

کاخ سفید می گوید که او قصد دارد یک رویکرد "حساب شده" در مقابل این کشور در پیش گیرد.

جن ساکی سخنگوی دولت آمریکا روز جمعه گفت که بررسی سیاست آمریکا کامل شده و گفت که آقای بایدن از تجربه چهار دولت قبلی، که برای قانع کردن کره شمالی به ترک برنامه هسته ای تلاش کرده اما شکست خورده اند، آموخته است.

او گفت "سیاست ما بر دستیابی به یک معامله بزرگ متمرکز نخواهد بود، همچنین بر سیاست صبر استراتژیک تکیه نخواهیم کرد" و افزود که آمریکا "رویکردی عملی و حساب شده که دیپلماسی را مردود نمی داند" و همزمان بر "پیشرفت های عملی" در زمینه افزایش امنیت آمریکا و متحدانش متمرکز است دنبال خواهد کرد.

انتظار می رود آمریکا به زودی برای بحث درباره استراتژی خود میزبان مشاوران امنیت ملی ژاپن و کره جنوبی باشد.

وزارت خارجه کره شمالی در بیانیه ای که روز یکشنبه از رسانه دولتی پخش شد اظهارات هفته پیش آقای بایدن در نطق کنگره درباره برنامه اتمی این کشور را "غیرقابل تحمل" و "یک افتضاح بزرگ" توصیف کرد.

وزارت خارجه کره شمالی نوشت: "بیانیه او به وضوح منعکس کننده قصد او برای اعمال سیاستی خصمانه علیه جمهوری خلق کره است، همان سیاستی که آمریکا برای بیش از نیم قرن دنبال کرده."

این وزارتخانه در بیانیه دیگری گفت که اظهارات قبلی دولت آمریکا درباره وضعیت حقوق بشر کره شمالی توهینی به حیثیت کیم جونگ-اون رهبر کره شمالی است و نشان می دهد که آمریکا "خود را برای یک رویاروی تمام عیار آماده می کند."

رهبر کره شمالی

آقای بایدن در سخنرانی چهارشنبه شب در کنگره گفت که برنامه اتمی کره شمالی و ایران "تهدیدی جدی برای امنیت آمریکا و امنیت جهان هستند."

او افزود: "ما برای مقابله با تهدید این کشورها با متحدان خود همکاری نزدیک خواهیم داشت، هم از طریق دیپلماسی و هم از طریق بازدارندگی سفت و سخت."

روزنامه واشنگتن پست گزارش می دهد که دولت آمریکا قصد انتصاب یک فرستاده ویژه حقوق بشر برای کره شمالی را دارد.

واشنگتن می گوید از اواسط ماه فوریه سعی داشته است با کره شمالی تماس دیپلماتیک برقرار کند.

دولت آمریکا آزمایش موشک های کوتاه برد کره شمالی را کم اهمیت دانست و گفت "یک فعالیت عادی نظامی" است.

پیونگ یانگ تاکنون آقای بایدن را به عنوان رئیس جمهور جدید آمریکا به رسمیت نشناخته است.

آقای بایدن در جریان مبارزات انتخاباتی کیم جونگ-اون را "اوباش" خواند و گفت این کشور پیش از رفع تحریم های شدید آمریکا و سازمان ملل باید سلاح های اتمی خود را برچیند.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.