حمله به کشتی اسرائیلی؛ تکذیب ایران و تهدید بنت به تلافی 'اشتباه بزرگ'

وزارت امور خارجه ایران دست داشتن جمهوری اسلامی در حمله به نفتکش اسرائیلی در جنوب دریای عمان را رد کرده و آن را "اتهام‌زنی‌ واهی علیه ایران" خوانده است.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران این اتهامات را "بچه‌گانه و در چارچوب لابی اجاره‌ای و شناخته شده رژیم اشغالگر قدس در آمریکا" توصیف کرد.

اما نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، صبح امروز در جلسه کابینه اسرائیل با اشاره به تکذیب ایران گفت: "الان شنیدم که ایران، در اقدامی بزدلانه، تلاش می‌کند از مسئولیت حمله شانه خالی کند. بگذارید به صراحت اعلام کنم، ایران مسئول حمله به کشتی است."

آقای بنت حمله به کشتی اسرائیلی را "اشتباهی بزرگ" خواند و تهدید کرد که "ما در هر صورت می‌دانیم که به شیوه خودمان چه درسی به ایران بدهیم."

کشتی مرسر استریت، تحت مدیریت شرکت زودیاک متعلق به ایال اوفر، میلیاردر اسرائیلی، روز پنج‌شنبه گذشته در جنوب دریای عمان هدف قرار گرفت.

در این حمله که بنا بر گزارش‌ها با پهپاد انجام شده، یک بریتانیایی و یک شهروند رومانی کشته شدند.

پیش از این هم کشتی‌های اسرائیلی در آب‌های جنوب ایران هدف قرار گرفته بودند اما این اولین حمله‌ای است که کشته به جا گذاشته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران مقام‌های اسرائیلی را به "فرافکنی" متهم کرده و گفته است که جمهوری اسلامی نباید در "این دام" بیفتد.

دریای عمان
محل حمله به نفتکش مرسر استریت

"اشتباه بزرگ"
اما نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل امروز اعلام کرد که "شواهد اطلاعاتی" درباره درباره دست داشتن ایران در این حمله موجود است و گفت که از جامعه بین‌الملل انتظار دارد "به روشنی اعلام کنند که ایران مرتکب اشتباه بزرگی شده است."

پیشتر یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل هم پیشتر ایران را مسئول حمله به نفتکش مرسر استریت خوانده بود و گفته بود "ایران فقط مشکل اسرائیل نیست، یک مشکل جهانی است و رفتار آن به آزادی کشتیرانی و تجارت نیز لطمه می‌زند."

آقای لیپید روز شنبه ۳۱ ژوئیه اعلام کرد که با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا درباره این رخداد صحبت کرده و در توییتی نوشت: "با یکدیگر علیه تروریسم ایران که تهدیدی برای همه ماست، همکاری می کنیم."

او از گفت‌و‌گو با همتایانش در بریتانیا و رومانی هم خبر داد که شهروندانش در این حمله کشته شده‌اند.

ایران و اسرائیل در ماه های اخیر چند بار یکدیگر را به حمله به کشتی‌های تجاری متهم کرده‌اند.

 

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.