دولت ترکیه پخش شو‌های زوج‌یابی در رادیو و تلویزیون را منع کرد
دولت ترکیه پخش برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی زوج‌یابی در این کشور را ممنوع اعلام کرد. به باور مقامات دولتی چنین برنامه‌هایی به "نهاد خانواده لطمه می‌زنند". دسترسی به سایت ویکی‌پدیا نیز در ترکیه مسدود شد.
در یک فرمان رسمی دولت ترکیه که روز شنبه (۲۹ آوریل/ ۹ اردیبهشت) منتشر شد، آمده است، برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی که در آنها افراد به منظور زوج‌یابی به یکدیگر معرفی می‌شوند، اجازه پخش ندارند.
نعمان کورتولموش، معاون نخست‌وزیر ترکیه در ماه مارس سال جاری میلادی از صدور چنین فرمانی خبر داده بود.
او چنین شوهایی را "ناهماهنگ با رسوم و سنت‌های ترکیه" خوانده و تصریح کرده بود: «برخی برنامه‌های عجیب پخش می‌شوند که به نهاد خانواده لطمه می‌زنند و حرمت و تقدس آن را خدشه‌دار می‌کنند.»
به گزارش اشپیگل آنلاین مخالفان دولت ترکیه بیم آن را دارند که رجب طیب اردوغان و دولت حاکم خط مشی سیاسی‌ اجتماعی خود را هر روز بیشتر بر اساس برداشت‌های محافظه‌کارانه از اسلام تعیین کنند.
هواداران حزب حاکم" عدالت و توسعه" در مقابل می‌گویند که هر ساله هزاران نفر به چنین شوهای زوج‌یابی اعتراض می‌کنند و از این رو منع آن‌ها به صلاح عموم است.
ادامه‌ی بازداشت‌ها و مسدود شدن ویکی‌پدیا
البته این تنها دستوری نبود که دولت ترکیه روز شنبه (۲۹ آوریل) منتشر کرد. فرمان دیگری که در این روز صادر شد، درباره اخراج ۴ هزار کارمند دولت است که به بخش‌های مختلف از جمله دستگاه قضایی، ارتش و همچنین نهادهای آموزشی تعلق دارند.
طبق اعلام رسمی آنها مظنون به ارتباط و همکاری با "سازمان‌ها و ساختارهای تروریستی هستند". روز چهارشنبه گذشته (۲۶ آوریل) نیز ۹ هزار مأمور پلیس ترکیه به دستور دولت این کشور برکنار و همچنین یک هزار نفر بازداشت شده بودند.

Symbolbild Wikipedia (picture alliance/empics/P. Byrne)


اینترنت و دنیای مجازی دیگر عرصه‌ای در ترکیه است که سانسور و محدودیت بر آن سایه افکنده است. رسانه‌های ترکیه روز شنبه از مسدود شدن سایت ویکی‌پدیا خبر دادند.
اداره فناوری اطلاعات و اطلاع‌رسانی ترکیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این تصمیم "پس از ارزیابی‌های فنی و بررسی‌های حقوقی اتخاذ شده است". پیشتر نیز سایت‌های اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی چون فیس‌بوک و یوتیوب در ترکیه با معضل فیلترینگ روبرو شده بودند.
به گزارش رسانه‌های ترکیه مقامات دولت این کشور از مسئولان ویکی‌پدیا خواسته بودند، مضامینی را که در آنها ادعای "همکاری ترکیه با گروه‌های تروریستی" مطرح شده، پاک کنند.
مسدود شدن سایت ویکی‌پدپا البته همچنین مانع از آن می‌شود که صفحه مربوط به زندگی‌نامه اردوغان که پس از برگزاری همه‌پرسی قانون اساسی در آن از او به عنوان "دیکتاتور" توصیف می‌شود، به‌روز گردد.
مخالفان دولت اردوغان این گام‌ها را در راستای محدود کردن آزادی بیان و جلوگیری از مطرح شدن هرگونه انتقادی از او می‌دانند.

 

 

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.