تظاهرات وسیع علیه "سنتی خونین" در اسپانیا
هزاران تن از شهروندان پایتخت اسپانیا در اعتراض به سنت گاوبازی به خیابان‌ها رفتند. فصل گاوبازی که تازه آغاز شده، یک ماه ادامه دارد. برخی گاوبازی را "هنر" و ورزش می‌دانند و برخی دیگر به آن "میراث فرهنگی خونین" می‌گویند.
روز شنبه (۱۳ مه / ۲۳ اردیبهشت) مخالفان سنت گاوبازی در مادرید بار دیگر اعتراض خود را به نمایش گذاشتند. آنها از دولت اسپانیا خواستار لغو گاوبازی و تشدید قوانین حفاظت از حیوانات در این کشور شدند.
لائورا گونزالو، سخنگوی سازمان "گاوبازی خشونت است" که یکی از برگزارکنندگان تظاهرات مادرید بود، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: «زمان آن فرارسیده است که تمامی اقشار اجتماعی علیه گاوبازی متحد شوند.»
فصل گاوبازی در اسپانیا از یازدهم ماه مه (۲۱ اردیبهشت) آغاز شده و تا یازدهم ژوئن ادامه دارد.
در یک‌هزار و ۷۰۰ مراسم گاوبازی که سالانه در اسپانیا برگزار می‌شود، حدود ده‌هزار گاو جان می‌بازند.
در سال ۲۰۱۳ گاوبازی به عنوان "میراث فرهنگی" به رسمیت شناخته شد.
گاوبازی در اسپانیا سابقه‌ای طولانی دارد اما این شیوه، یعنی کشتن گاو توسط گاوباز (ماتادور) در ۲۰ دقیقه، از قرن ۱۸ میلادی رایج شد. نخستین میدان گاوبازی این کشور در سال ۱۷۴۹ ساخته شد.

بازی خونین انسان با گاو
"بازی" خونین انسان با گاو

گاوبازی به این شیوه در فرانسه، پرتغال و کشورهایی که پیش‌تر مستعمره اسپانیا بودند نیز رایج است.
در سال‌های اخیر شمار مخالفان گاوبازی در این کشورها نیز افزایش یافته است. سال گذشته میلادی در پرو مخالفان به خیابان‌ها رفتند و با آغشتن بدن نیمه‌برهنه‌خود به رنگ قرمز، خشونت این سنت خونین را به نمایش گذاشتند.
گاوبازی در ایران
در شمال ایران هم نوعی گاوبازی وجود دارد که از گونه اسپانیایی متفاوت است. این سنت که "ورزا جنگ" (گویش گیلانی) یا "ورزو جنگ" (گویش مازندرانی) نام دارد، انسان تنها نظاره‌گر است و گاو‌ها را به جان یکدیگر می‌اندازد.
برای این منظور از "گاو جنگی"َ استفاده می‌شود که حیوانی سنگین‌جثه وکوهان‌دار است.

default

default

default

default

default

default

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.