همجنس‌گرایان مرد چچن امیدوارند در پنج کشور پناهنده شوند
ده ها تن از مردان همجنس‌گرا که در چچن مورد آزار و اذیت فرار گرفته‌اند امیدوار هستند در تعداد انگشت شماری از کشورهایی که داوطلب کمک شده‌اند پناهمدگی بگیرند.
یک سازمان دفاع از حقوق همجنس‌گرایان در روسیه به بی بی سی گفت فعالان در حال انجام مذاکرات در این باره با پنج کشور از جمله دو کشور غیر اتحادیه اروپا هستند.
گزارش شده است که ۹ مرد در حال حاضر روادید دریافت کرده‌اند. براساس گزارشها دو نفر از آنها به لیتوانی، که اظهار آمادگی برای کمک کرده، رفته‌اند.
لیناس لینکویکیوس، وزیر امور خارجه لیتوانی، به بی بی سی گفت: "اقدام کردن بسیار مهم است، چرا که آنها رنج می‌برند."
او از کشورهای دیگر دخیل در این قضیه نام نبرد اما از آنها به عنوان "متحدین" یاد کرد.
او گفت تصمیم کشورش یک "پیام ضمنی" به روسیه بود، به این دلیل که "شهروندان روسیه مورد توجهشان هستند ... حقوق آنها نقض می‌شود."
گزارش‌ها درباره سرکوب بی‌رحمانه مردان همجنس‌گرا در جمهوری چچن در جنوب روسیه برای اولین بار در ماه اوایل ماه آوریل از طریق روزنامه معروف نوایا گازتا منتشر شد که محکومیت بین‌المللی را برانگیخت.
در گزارش این روزنامه که بعدا فعالان از آن حمایت کردند ادعا می‌شد که بیش از ۱۰۰ قربانی که یا همجنس‌گرا یا مظنون به همجنس‌گرایی بودند دراردوگاهی در نزدیکی شهر آرگون در بیست کیلومتری گروزنی، پایتخت، نگهداری و مورد شکنجه قرار گرفته‌اند.
حداقل سه کشته گزارش شده است.
دولت این منطقه عمدتا مسلمان‌نشین، سرکوب را رد کرده و گفته است در آنجا مردان همجنسگرا زندگی می‌کنند.
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، گفته است از مقامات خواهد خواست این ادعاهارا تحقیق کنند.
شبکه دگرباشان روسیه به ۴۳ نفر کمک کرده است جمهوری چچن را ترک کنند. دهها تن از آنها در روسیه در خفا به سر می‌برند. در همین حال مذاکرات با کشورهایی که ممکن است آنهارا بپذیرند ادامه دارد.
این سازمان بجز لیتوانی اسم کشورهای دیگر درگیر در این موضوع را آشکار نکرده است. از کشور های مختلف از جمله کشوردوری مثل استرالیا درخواست شده است برای این مردان پناهندگی بدهند.
یک سخنگوی شبکه دگرباشان روسیه گفت بریتانیا با وجود اینکه آزار و شکنجه این افراد را محکوم کرده، کمکی برای دریافت روادید برای آنها اعلام نکرده است، در حالیکه مقامات سفارت آمریکا گفته‌اند احتمالا درخواست روادید برای این افراد رد خواهد شد.
این سخنگو که به دلیل نگرانی‌های امنیتی نخواست نامش فاش شود به بی بی سی گفت: "ما واقعا با دانستن اینکه این درخواست ها رد خواهد شد نمی‌توانیم وقت را از دست بدهیم. آنها نمی توانند در روسیه برای زمان طولانی بمانند، ما می دانیم در اینجا ماندن برای آنها بی خطر نیست."
آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، این موضوع را در سفر اخیر خود به روسیه مطرح کرد اما معلوم نیست که آیا آلمان یکی از آن پنج کشور هست یا خیر.
به گفته وزارت کشور بریتانیا درخواستها برای پناهندگی در این کشور باید در داخل کشور به مقامات داده شود.
وزارت امور خارجه آمریکا نیز گفته است که چچن‌ها می‌توانند برای ویزا مراجعه کنند اما به شبکه خبری بازفید ( Buzzfeed ) گفته است به طور خاص هیچ نوع روادید خاصی برای "کمک‌های بشردوستانه" وجود ندارد.
این مردان برای درخواست پناهندگی سیاسی باید از مرزهای بین‌المللی عبور کنند.
رمضان قدیروف، رهبر خودکامه چچن، از افراد به شدت وفادار به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، است که دارای یک گروه شبه نظامی مسلح خصوصی است.
اوایل این ماه، سه گروه حقوق همجنس‌گرایان فرانسه با مطرح کردن شکایت در دیوان کیفری بین المللی جمهوری چچن را به سیاست نسل‌کشی نسبت به افراد همجنسگرا متهم کردند.
آنها به عنوان مثال به پرونده یک مرد نوجوان را که گفته می‌شود به دلیل تمایلات جنسی‌اش از پنجره ساختمانی 9 طبقه‌ای به پایین پرت شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.