پرتاب آزمایشی موشک تجاری از نیوزلند
یک شرکت آمریکایی با استفاده از یک پایگاه خصوصی در نیوزلند موشکی از نوع الکترون را به منظور اجرای برنامه‌های تجاری در فضا پرتاب کرد.
شرکت 'راکت لب ' در توییتر خود ضمن اعلام این خبر نوشت که پرتاب موشک آزمایشی که طول آن ۱۷ متر است، از شبه جزیره ماهیا در جزیره شمالی صورت گرفت.
پرتاب آزمایشی این موشک بخشی از برنامه تجاری - فضایی است که با هدف کاوش و دستیابی به اطلاعات صورت می‌گیرد.
شرکت راکت لب قرار است تا اواخر سال برنامه پرتاب دائمی موشک‌های کوچک و ارزان برای حمل ماهواره و محموله‌های دیگر را آغاز کند.
رسانه‌ها و تماشاگران اجازه نداشتند هنگام پرتاب موشک در پایگاه حضور یابند اما این شرکت، ویدیویی را در توییتر خود از لحظه پرتاب منتشر کرده است.
پیتر بک، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت راکت لب واقع در کالیفرنیا بعد از پرتاب گفت که "پرواز بسیار عالی بود" اما موشک به مدار زمین نرسید.

موشک تجاری
این پایگاه واقع در شبه جزیر ماهیا در جزیره شمال است

آقای بک که خود اهل نیوزلند است گفت که شرکت در این زمینه در حال تحقیق است اما "اینکه در اولین آزمایش خود توانستیم به فضا برسیم به این معناست که در برنامه‌های تجاری خود وارد مرحله جدیدی شدیم، مسیری که طی آن می‌توانیم با انتقال محموله مشتریانمان فضا را برای تجارت باز کنیم."
در این پرتاب آزمایشی، موشک الکترون بدون محموله به فضا فرستاده شد، اما در صورتی که برنامه‌های شرکت راکت لب به خوبی پیش رود، سه پرتاب دیگر هر کدام با محموله‌هایی به وزن ۱۵۰ کیلوگرم تا اواخر سال جاری انجام خواهد شد.

چرا نیوزلند؟
این کشور نسبت به آمریکا دارای ترافیک هوایی کمتری است و احتمال آنکه موشک پس از پرتاب لازم به تغییر مسیر باشد کمتر است.
نیوزلند از نظر جغرافیایی در منطقه‌ای قرار دارد که راحت‌تر می‌توان ماهواره ها را در مدار شمال به جنوب دور کره زمین نصب کرد.
این کشور امیدوار است به مرکزی نسبتا کم هزینه برای اجرای برنامه‌های فضایی تجاری تبدیل شود.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.