برج ایفل در پاریس برای ادای احترام به قربانیان انفجار کابل، نیمه شب چهارشنبه خاموش شد
مقامات پایتخت فرانسه برای اعلام همبستگی خود با مردم پایتخت افغانستان و به احترام قربانیان سوء قصد تروریستی روز چهارشنبه در کابل، با خاموش کردن کلیۀ چراغ های برج ایفل در نیمه شب دیشب، این نماد پاریس را شریکِ سوگواری مردم افغانستان کردند.

شهردار پاریس، خانم «اَن ایدالگو»، در پی وقوع انفجار کابل، با ابراز تاثر خود از این «سوء قصدِ وحشیانه» و اعلام همدردی با بازماندگانِ قربانیان این انفجار، از خاموش کردن «برج ایفل به نشانِ همبستگی پاریس با کابل» خبر داده بود.

این انفجار که در ساعت ۸ و ۳۰ دقیقۀ چهارشنبه در چهار راه زنبق در نزدیکی دفتر امنیّت ملّی افغانستان و ساختمان چندین سفارت خارجی در کابل رخ داد ۹۰ کشته و نزدیک به ۴۰۰ زخمی به بار آورد و خسارات سنگین و فراوانی به بناهای اطراف وارد کرد. سفارت‌های آلمان، فرانسه، ژاپن، ترکیه، امارات متحد عربی، هند، بلغارستان و ایران در این حادثه صدمه دیدند.

تا کنون هیچ سازمان و گروهی مسئولیت این اقدام تروریستی را بر عهده نگرفته است. جنبش طالبان با ارسال پیامی بر روی شبکۀ توئیتر اعلام کرد «در انفجار کابل دست ندارد و آنرا بشدت محکوم می کند». گروه دولت اسلامی که در گذشته عامل چندین سوء قصد خونین در کابل بوده است، تا کنون هیچ واکنشی از خود نشان نداده است.

ریاست امنیّت ملّی افغانستان شبکۀ حقانی را در مظان اتهام قرار داده و می گوید انفجار کابل توسط این گروه در پاکستان سازمان داده شده است. رئیس جمهوری افغانستان، اشرف غنی، این اقدام را به «تروریست هائی که حتی در ماه مبارک رمضان نیز از کشتن مردم» ابا ندارند نسبت داد و آنرا «جنایت جنگی» توصیف کرد. رئیس اجرائی دولت افغانستان، عبدالله عبدالله، نیز با تاکید بر اینکه دولت خواستار صلح است گفت کسانی که مردم را در ماه مبارک رمضان می کشند «لایق شرکت در صلح نیستند، آنان باید نابود شوند».

سازمان عفو بین الملل نیز انفجار روز گذشته را نشان گسترش اختلافات در کشور دانست و در این زمینه به جامعه جهانی هشدار داد.

وزیر دفاع آمریکا، ژنرال جیم ماتیس، اخیراً سال جاری در افغانستان را برای ارتش این کشور و سربازان خارجی حاضر در آن «دشوار» ارزیابی کرده و خواستار تقویت نیروهای موجود با اعزام چند هزار نفر نظامی تازه نفس شده است. بگفتۀ مقامات آمریکائی، رئیس جمهوری این کشور، دونالد ترامپ، در حال بررسی اعزام حدود ۳۵۰۰ سرباز آمریکائی دیگر به افغانستان است. در حال حاضر ۸۴۰۰ نظامی آمریکائی و ۵۰۰۰ نظامی دیگر کشورهای عضو ناتو در افغانستان حضور دارند.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.