فرزند همجنسگرای یک مهاجر هندی، نخست وزیر ایرلند می‌شود
لیو وردکار ۳۸ ساله، که فرزند یک پزشک مهاجر هندی و یک پرستار ایرلندی است، به نخست وزیر جمهوری ایرلند می‌رسد. او جوان‌ترین و اولین نخست وزیر همجنسگرای تاریخ این کشور خواهد بود.
آقای وردکار، موفق شد با به دست آوردن ۶۰ درصد آرا، رقیبش سایمون کاونی را شکست بدهد و رهبر حزب فین گیل شود. این حزب محافظه کار میانه‌رو، بزرگترین حزب در دولت ائتلافی است و در نظام پارلمانی ایرلند، رهبر حزبی که بیشترین کرسی را دارد به نخست وزیری می‌رسد.
انتخابات حزبی در ایرلند، پس از آن به جریان افتاد که اندا کنی، نخست‌وزیر جمهوری ایرلند و رهبر حزب فین گیل استعفا کرد.
لیو وردکار، که خود پزشک است، فرزند یک پزشک هندی و یک پرستار ایرلندی است. موضوعی که در کنار همجنسگرا بودن او، در رسانه‌ها خبرساز شده است.
لیو وردکار دیشب بعد از اعلام پیروزی‌اش به عنوان رهبر حزب فین گیل، گفت با افتخار و فروتنی "چالش عظیمی" را که پیش روی دارد می‌پذیرد.
"اگر انتخاب من یک نشانه باشد، مفهوم آن نشانه این است که در این جمهوری، تعصب جایی ندارد."
او گفت: "زمانی که پدر من، بیش از هشت هزار کیلومتر سفر کرد تا خانه جدیدی در ایرلند بسازد، فکرش را هم نمی‌کرد که روزی پسرش رهبر این کشور شود."
"امیدوارم کودکان امروز ایرلند، به من، و موقعیتی که با توجه به سابقه خانوادگی و شرایط زندگی‌ام به دست آورده‌ام نگاه کنند و به خود بگویند که در این دولت هیچ مقامی نیست که نتوانند آرزویش را داشته باشند، هیچ کاری نیست که نتوانند بکنند، تنها اگر به خودشان باور داشته باشند."

اولویت‌های سیاسی
لیو وردکار درباره چالش‌های سیاسی پیش رویش به عنوان رهبر ایرلند گفت اولویت‌هایش احیای تفویض اختیارات محلی ایرلند شمالی و همچنین برخورد با عواقب خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا یا برگزیت است.
او درباره برگزیت گفت: "ایرلند شمالی همراه با بریتانیا، از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد، اما ما فکر می‌کنیم که درباره ایرلند شمالی باید شرایط خاصی برقرار شود."

شمارش آرای انتخابات حزبی در دابلین ایرلند که آقای وردکار در آن ۶۰ درصد آرا را به دست آورد
شمارش آرای انتخابات حزبی در دابلین ایرلند که آقای وردکار در آن ۶۰ درصد آرا را به دست آورد

اشاره آقای لیو وردکار به بحث‌ها درباره روابط ایرلند شمالی و جنوبی بعد از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا است. دولت ایرلند می‌خواهد روابط تجاری و رفت و آمد در دوسوی مرز، شامل قوانین حاکم بر مرزهای اتحادیه اروپا و کشورهای غیر عضو نشود.

نماد "تغییر"
لیو وردکار دو سال پیش زمانی که یک همه پرسی برای رسمی شدن ازدواج همجنسگرایان برگزار شد، اعلام کرد که همجنسگرا است. او در آن زمان مسئول امور رفاهی دولت بود.
آقای وردکار به عنوان، نمادی از لیبرال شدن جامعه ایرلند شناخته می‌شود. جامعه‌ای که در اروپا به عنوان یکی از محافظه کار ترین جوامع شناخته می‌شد و همجنسگرایی درآن تا ۱۹۹۳ غیر قانونی بود.
لیو وردکار، ۱۳ سال پیش، زمانی که حدودا ۲۵ ساله بود وارد دنیای سیاست شد. او که در دوبلین، پایتخت ایرلند، پزشکی خوانده بود در یک انتخابات محلی در غرب این شهر، پنج هزار رای آورد و سه سال بعد، به عنوان نماینده منطقه در پارلمان انتخاب شد.

 

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.