اسرائیل طرح نیایش زنان در کنار مردان در پای دیوار ندبه را لغو کرد
تصمیم دولت اسرائیل برای لغو طرح مربوط به اجازه نیایش زنان در کنار مردان در پای دیوار ندبه با اعتراض و انتقادهای شدیدی مواجه شده است.
دولت بنیامین نتانیاهو روز یکشنبه ۲۵ ژوئن (چهارم تیر) رای به لغو این طرح داد، طرحی که گروه‌های مختلف جامعه به خصوص زنان برای آن بیش از دو دهه تلاش کرده بودند.
دیوار ندبه مقدس‌ترین نیایشگاه یهودیان است که همگان می‌توانند در آن عبادت کنند اما در حال حاضر زنان و مردان باید جدا از هم نیایش کنند.
اداره امور این دیوار به عهده یکی از سنتی‌ترین مراجع مذهبی اسرائیل است که عبادت زنان و مردان را در کنار هم ممنوع می‌داند و فقط بخش کوچکی از دیوار را به زنان اختصاص داده است.
این تصمیم خشم زنانی را برانگیخته که در بیست و هفت سال گذشته برای حق عبادت در کنار مردان تلاش کرده‌اند و هر ماه به عنوان اعتراض در مقابل دیوار تجمع کرده و گاهی کارشان به درگیری با پلیس یا بازداشت کشیده بود.
این فعالان همچنین خواهان لغو ممنوعیت دعا خواندن زنان با صدای بلند، ممنوعیت قرائت تورات و همچنین اجبار به پوشیدن شال سنتی به نام تالیت هستند.
تقریبا پنج ماه پیش بود که سال‌ها تلاش گروه‌ها و نهادهای مختلف و رایزنی گروه‌های میانجی برای راضی کردن سنت‌گرایان افراطی به نتیجه رسید و دولت اسرائیل طرح ایجاد یک محوطه رسمی مشترک برای زنان و مردان را در پای دیوار ندبه تصویب کرد.
اما سنت‌گرایان افراطی تاکنون مانع از اجرای آن شدند و اکنون دولت اسرائیل طرح تصویب شده را لغو کرده و احتمالا به دنبال ارائه طرح دیگری خواهد بود.
عقب‌گرد دولت اسرائیل در اجرای این طرح باعث خشم و انتقادهای زیادی شده و برخی دولت بنیامین نتانیاهو را متهم کرده‌اند که به انگیزه بهره‌برداری سیاسی چنین تصمیمی گرفته است.

دیوار ندبه
زنانی که کمتر سنتی هستند می‌خواهند با آزادی بیشتری عبادت کنند و حتی خواستار لغو اجبار برای پوشیدن شال تالیت هستند

آژانس یهودیان، یک موسسه نیمه‌دولتی که برای مجاز شدن نیایش زنان در کنار مردان میانجی‌گری کرده بود از عقب‌گرد دولت چنان ناخشنود شد که دیدار امروز خود را با آقای نتانیاهو لغو کرد.
یاری لپید یکی از چهره‌های مخالف دولت هم در فیسبوک نوشت که این تصمیم به معنای آن است که اسرائیل "تنها دموکراسی دنیا است که در آن یهودیان نابرابرند."
آقای نتانیاهو هنوز اظهار نظری در باره این تصمیم نکرده است.
در همین حال سنت‌گرایان افراطی از تصمیم جدید دولت استقبال کرده و از این که دولت اسرائیل ارزش‌های سنتی را زیرپا نگذاشته اظهار رضایت کرده‌اند.
مردم اسرائیل حمایت یهودیان در دیگر کشورهای دنیا را برای خود حیاتی می‌دانند و این تصمیم برخی را نگران کرده که انعکاس آن در جامعه بین‌المللی برای اسرائیل مطلوب نباشد، به خصوص در میان جامعه یهودیان آمریکا. برخی روحانیون یهودی طراز اول در آمریکا این تصمیم را "توهین" به یهودیان خوانده‌اند.

دیوار ندبه
محل نیایش زنان و مردان در کنار دیوار ندبه از هم جدا است

اسرائیل به شدت به حمایت‌های آمریکا از جمله سالی سه میلیارد دلار کمک نظامی وابسته است و معترضان می‌گویند عده‌ای "کوته‌فکر" با چنین تصمیم‌هایی "وحدت و امنیت" مردم اسرائیل را به خطر انداخته و "برابری دینی آنها را نقض می‌کنند."
دولت ائتلافی آقای نتانیاهو که یکی از دست راستی‌ترین دولت‌های تاریخ اسرائیل شناخته می‌شود از ۱۲۰ کرسی پارلمان (کنست)، ۶۶ کرسی را در اختیار دارد. ۱۳ کرسی از این ۶۶ کرسی در دست سنت‌گرایان افراطی است.
تخمین زده می‌شود ده درصد جمعیت اسرائیل سنت‌گرایان افراطی باشند.

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.