آغاز اقدام های جدی برای مبارزه با قاچاق پیوند اعضاء در پاکستان
پلیس پاکستان در عملیاتی در یک بیمارستان مخفی در شهر لاهور، دو پزشک را هنگام اجرای دو پیوند غیر قانونی کلیه/ گرده شناسایی و دستگیر کرد. در این عملیات که در ماه آوریل گذشته صورت گرفت دو بیمار، دو عضو دهنده و مجموعا ۱۶ نفر بازداشت شدند.

بگزارش خبرگزاری فرانسه، بعد از آنکه پلیس وارد اتاق عمل شد دو بیمار و افراد عضو دهنده هنوز روی تخت بودند و پلیس بعد از اینکه پزشکان کار خود را تمام کردند، اقدام به دستگیری آنها کرد. به گفته پلیس مشتریان این دو پیوند از عمان به پاکستان آمده بودند.

بنابر عرف مذهبی و اجتماعی در پاکستان، دید مثبتی نسبت به پیوند اعضاء در این کشور و جود ندارد اما اهدای داوطلبانه عضو به یک بیمار بدون پرداخت پول غیرقانونی شمرده نمی شود. با این حال هیچ نهادی مسئولیت فهرست افراد نیازمند به پیوند اعضاء و عضو دهندگان را بدوش ندارد.

در چنین شرایطی، بیماران نیازمند به پیوند اعضا در پاکستان باید به تنهایی مشکل خود را حل کنند.

خبرگزاری فرانسه می گوید تفاوت فاحش میان اهدای قانونی اعضا وبیماران نیازمند سبب شده که خیلی از بیماران ثروتمند به شبکه هایی از قاچاق پیوند اعضاء رو بیاروند که از میلیون ها شهروند فقیر پاکستانی بعنوان اهداکننده کار می گیرند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وجود اهداکنندگان فقیر باعث شده تا قیمت پائین اعضای اهدایی، مشتریانی از خارج از پاکستان از جمله کشورهای عربی خلیج فارس، آفریقا و حتی بریتانیا را بخود جذب کند.

با این حال وقتی یک گزارشگر خبرگزاری فرانسه بعنوان نیازمند پیوند کلیه به یک بیمارستان خصوصی در اسلام آباد مراجعه کرد به او گفته شد برای مجوز قانونی، خرید عضو و اجرای عمل پیوند در این بیمارستان باید ۲۳ هزار دلار بپردازد.

اداره کنترل پیوند اعضاء در پاکستان می گوید راهی برای مبارزه علیه شبکه های قاچاق پیوند اعضاء ندارد زیرا وقتی کسی بگوید داوطلبانه این کار را می کند، این اداره هیچ امکانی برای بررسی این ادعا ندارد.

خبرگزاری فرانسه می گوید با افزایش قاچاق پیوند اعضا و بدل شدن پاکستان به یکی از بازارهای بین المللی آن، به تازگی "اداره تحقیقات فدرال" پاکستان ماموریت یافته در این مورد تحقیق کند.

متهمان پیوند مخفیانه اعضا در بیمارستان لاهور اکنون در زندان هستند و هرکدام انتظار تا ده سال زندان را می کشند.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.