پزشکان غربی: لیو شئاوبو مخالف چینی باید برای معالجه به خارج از چین منتقل گردد
پزشکان آلمانی و آمریکایی که لیو شئاوبو، مخالف چینی برنده جایزه نوبل ۲۰۱۰ را تحت معاینه قرار داده اند، روز یکشنبه ۹ ژوئیه اعلام کردند که انتقال او به خارج از چین برای معالجه بیماری سرطان خطری در پی ندارد. لیو شئاوبو بعلت بیماری سرطان کبد در مرحله نهایی بطور مشروط از زندان آزاد شده و در بیمارستانی در "شین یانگ" تحت معالجه قرار دارد. پزشکان چینی روز شنبه اعلام کردند که انتقال او به خارج برای معالجه خطرناک است.

"ژوزف هرمان"، متخصص آمریکایی بیماری سرطان و "مارکوس بوخلر"، پروفسور دانشگاه هایدلبرگ آلمان، با انتشار نامه ای گفتند لیو شئاوبو « باید هرچه زودتر برای معالجه به خارج از چین منتقل گردد.» آنان تاکید کردند که در صورت عملی شدن این تصمیم «با امکانات پزشکی مناسب»، خطری او را تهدید نمی کند.

بر اساس بیانیه، بیمارستان هایی در آمریکا و آلمان آماده اند برنده جایزه صلح نوبل را برای معالجه بپذیرند.

شماری از نزدیکان لیو شئاوبو و نهادهای دفاع از حقوق بشر از تصمیم دیر هنگام دولت چین برای انتقال او به بیمارستان انتقاد کرده اند و سازمان عفو بین الملل پزشکان چینی را به دروغگویی درباره وضعیت لیو شئاوبو متهم کرده است.

در بیانیه سازمان عفو بین الملل از مقام های چینی درخواست شده آرزوی لیو شئاوبو برای معالجه در خارج از چین را «قبل از اینکه دیر شده باشد»، عملی کنند.

لیو شئاوبو، فعال طرفدار دمکراسی در چین که ۶۱ سال دارد در سال ۲۰۰۹ بدلیل درخواست برای اصلاحات دمکراتیک به ۱۱ سال زندان محکوم شد.

او در سال ۲۰۱۰ بنده جایزه صلح نوبل شد اما در مراسم اهدای جایزه صندلی او خالی بود. 

 

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.