چاک بلیزر، از چهره‌های اصلی پرونده فساد فیفا درگذشت
چاک بلیزر از مقام‎های بلندپایه سابق فیفا که در سال ۲۰۱۵ به دلیل فساد برای تمام عمر از فعالیت‌های فوتبالی محروم شده بود، در سن ۷۲ سالگی بعد از سالها مبارزه با سرطان روده درگذشت.
او در ۲۰۱۳ اعتراف کرده بود که همراه با دیگر اعضای کمیته اجرایی فیفا در مقابل انتخاب آفریقای جنوبی برای میزبانی جام جهانی ۲۰۱۰ رشوه گرفتند.
او همچنین به پولشویی و فرار از پرداخت مالیات اعتراف کرده بود اما قول داده بود که به مقامات قضایی در تحقیق روی فساد در فیفا کمک کند.
اطلاعاتی که آقای بلیزر در اختیار مقامات قضایی آمریکا قرار داد منجر به متهم شدن ۱۴ نفر از مقام‌های فیفا و همینطور اعضای سابق آن و نهایتا منجر به برکناری سپ بلاتر شد که ۱۷ سال ریاست فیفا را بر عهده داشت.
آقای بلیزر که آمریکایی بود از ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۱ دومین مقام بلندپایه کونکاکاف، کنفدراسیون فوتبال آمریکای شمالی و مرکزی بود و همچنین از ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۳ در کمیته اجرایی فیفا عضویت داشت.
طبق گزارشی که کمیته اخلاقی کونکاکاف در ۲۰۱۳ منتشر کرد، آقای بلیزر بیش از ۲۰ میلیون دلار از فیفا دریافت کرده و از قدرتش در جهت کسب ثروت شخصی سوءاستفاده کرده بود.
آقای بلیزر توانسته بود از این طریق زندگی پر زرق و برقی برای خود فراهم کند. یک نمونه از بریز و بپاش‌های او داشتن دو آپارتمان در برج ترامپ در نیویورک بود که یکی از آنها را فقط به نگه داشتن گربه‎هایش اختصاص داده بود.
وکلای آقای بلیزر در بیانیه‌ای از مرگ او ابراز تاسف کردند: "ما واقعا از درگذشت موکل و دوستمان، چاک بلیزر متاثر شدیم."
در ادامه این بیانیه آمده است که او تاثیر به سزایی بر ترویج فوتبال در جهان داشت و تخلفاتی که او "مسئولیت آن را پذیرفته بود، نباید نقش مثبت او بر این ورزش بین‌المللی را خدشه دار کند".

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.