آتش سوزی‌های تابستانی در جنوب فرانسه هزارها هکتار جنگل و مرتع را نابود کرد
آتش سوزی‌های یک هفتۀ اخیر در جنوب فرانسه بیش از ۱۰هزار هکتار جنگل و مرتع را نابود ساخت و هزاران تن از ساکنان منطقه را به ترک منازل خود وادار کرد. آتش سوزی‌ها، روز چهارشنبه ۲۶ ژوئیه/۴ مرداد، بویژه در شهرستان «وار» و جزیرۀ کُرس گسترش یافت و شمار آنها متعدد گشت و این چنین به نگرانی مردم و مسئولان محلی و کشوری دامن زد و سرویس‌های ویژۀ آتش نشانی را با چالش‌های دشوار تازه‌ای روبرو کرد. علیرغم تلاش پیگیر و مستمر گروه‌های آتش‌نشان، حریق به سبب وزش باد از نقطه‌ای به نقطۀ دیگر منتقل می‌شود.

وضعیّت آتش سوزی‌های تابستانی در حاشیۀ دریای مدیترانه که در سه روز گذشته خطرناک و نگران کننده ارزیابی شده بود، روز چهارشنبه به سبب تعدد، پراکندگی و گسترش آتش به وخامت گرائید. صبح پنجشنبه، علاوه بر آتش سوزی های جاری، خطر آغاز حریق چهار منطقۀ دیگر را تهدید می کند. این مناطق بشدت زیر نظر قرار دارند.علیرغم بسیج ۶۰۰۰ مامور آتش نشان واستفاده از دو هواپیمای کف‌پراکن، چهار هواپیما و دو هلی‌کوپتر آب پاش و تانکرها و تجهیزات بسیار دیگر، آتش سوزی‌ها رو به خاموشی ندارد.

ادوار فیلیپ، نخست وزیر فرانسه، و ژِرار کُلُن، وزیر کشور، روز چهارشنبه از منطقۀ زیرآتش بازدید کردند. ادوار فیلیپ پیش از ترک پاریس گفت شعله‌های آتش «هفت منطقۀ جداگانه در جنوب کشور را پوشانده و سطح سوخته در یک هفتۀ اخیر دو برابر مساحت متوسط سالانۀ آتش سوزی‌ها در ده سال اخیر است».

علاوه بر آتش سوزی های جاری، خطر آغاز حریق چهار منطقۀ دیگر را تهدید می کند.

تنها در شب سه شنبه به چهارشنبه ده هزار نفر که بیشتر آنان افرادی هستند که برای گذران تعطیلات تابستانی به جنوب فرانسه رفته‌اند به نقاط امن دور از آتش منتقل شدند. بسیاری از آنان که در اردوگاه‌های تابستانی و تفریحی مستقر بوده‌اند، در پی گسترش آتش، فرصت جمع آوری وسائل شخصی خود را نیز نیافته‌اند. شمار فراوانی از این افراد به مدارس، ورزشگاه‌ها و دیگر اماکن موجود انتقال یافته و شهرداری‌ها و سازمان‌های امداد غیر‌نظامی تغذیه و تهیۀ وسائل لازم را بر عهده گرفته‌اند.

این آتش سوزی‌ها یکبار دیگر توجۀ محافل علمی و سیاسی را به لزوم مبارزه با گرمایش زمین و توجه به تغییرات اقلیمی جلب کرده است. کشورهای جنوب اروپا و بویژه فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، پرتغال و یونان هر سال به تناوب و گاه همزمان دچار آتش سوزی‌های گسترده می شوند.

رادیوفرانسه

 

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.