خسارات 'قابل توجه' توفان ایرما در جزایر فرانسوی کارائیب
رئیس جمهور فرانسه می گوید توفان فوق استوایی ایرما باعث خسارات قابل توجه در جزایر فرانسوی منطقه کارائیب شده و انتظار می رود عده ای در آن زخمی یا کشته شده باشند.
امانوئل مکرون گفت که تاثیر ایرما بر سن مارتین و سن بارتس "شدید و بی رحمانه" است.
یک مقام وزیر دولت فرانسه بعدا تایید کرد که حداقل دو نفر کشته و دو نفر به شدت زخمی شده اند.
این توفان درجه پنج (شدیدترین توفان فوق استوایی) اکنون درحال عبور از جزایر شمالی ویرجین است.
ایرما که قوی ترین توفان منطقه در یک دهه اخیر است باعث وزش بادهایی به سرعت ۲۹۵ کیلومتر در ساعت شده.
براساس پیش بینی سازمان ملی توفان های فوق استوایی آمریکا انتظار می رود ایرما روز پنجشنبه از شمال پورتوریکو یا نزدیکی آن و بعد از کنار ساحل شمالی جمهوری دومنیکن رد شود.
توفان ابتدا از جزایر آنتیگوا و باربودا گذشت و بعد به سن مارتین و سن بارتلمی (معروف به سن بارتس) رسید، جزیره ای که از مقاصد عمده توریستی برای فرانسوی ها است.
همچنین در بخش هلندی سن مارتین خسارات عمده ای گزارش می شود.

Citizens prepare for the imminent passage through the island of Hurricane Irma in San Juan, Puerto Rico, 6 September
مردم در پورتو ریکو در ابتدا توفان بارندگی و باد شدید را تجربه کرده اند

ژرارد کلمب وزیر کشور فرانسه گفت که توفان باعث سیل های شدید شده و ساختمان ها از جمله چهار ساختمان مستحکم را در این جزیره تخریب کرده است.
هزاران نفر از نواحی در معرض خطر در منطقه کارائیب تخلیه شده اند. ساکنان برای انباشتن آب و آذوقه و سایر تدارکات اضطراری به فروشگاه ها هجوم برده اند و فرودگاه های چندین جزیره که مقاصد عمده توریستی هستند بسته شده است.
در بخش فرانسوی سن مارتین ۴۰ هزار نفر زندگی می کنند و همین تعداد هم در بخش هلندی آن سکونت دارند. حدود نه هزار نفر در سن بارتس زندگی می کنند.
ویل گرانت، خبرنگار بی بی سی در هاوانا، می گوید بعضی جزایر منطقه تقریبا هم سطح دریا هستند و هرگونه خیزش امواج می تواند بالقوه مرگبار باشد.
به گفته گستون بران، نخست وزیر آنتیگوا، این جزیره شاهد خسارات عمده نبود و کسی در آنجا کشته نشد اما وضعیت باربودا معلوم نیست.
در آمریکا هم جزایر کی وست در جنوب فلوریدا دستور تخلیه اجباری گرفته و انتظار می رود توفان روز شنبه به آنجا برسد.
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در فلوریدا، پورتو ریکو و جزایر ویرجین آمریکا وضعیت اضطراری اعلام کرده و راه ارسال کمک های فدرال را هموار کرده است.
بخش هایی از ایالات تگزاس و لوییزیانا همچنان با خسارات ناشی از توفان هاروی در هفته گذشته دست و پنجه نرم می کنند اما تاثیر ایرما در آمریکا هنوز قابل پیش بینی نیست.

Flood damage on Saint Martin, 6 September
سیل در سن مارتین

مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه یک کمک اضطراری اولیه به مبلغ تقریبا ۸ میلیارد دلار را برای کمک به نواحی آسیب دیده در هاروی تصویب کرد. این طرح اکنون به سنا خواهد رفت.
به گفته سازمان ملی توفان های فوق استوایی آمریکا درحال حاضر یک توفان دیگر به نام خوزه درحال شکل گیری در اقیانوس اطلس در پشت توفان ایرماست و انتظار می رود به زودی تبدیل به توفان فوق استوایی شود.
تشکیل توفان های استوایی به طور متوالی در این ناحیه از اطلس غیرمعمول نیست.
اما نادرتر شدت توفان هایی است که به خشکی یا جزایر رسیده است. ابتدا هاروی به عنوان یک توفان درجه ۴ و بعد ایرما با شدت درجه ۵ به جزایر کارائیب رسید.
از زمان شروع ثبت رکوردها تاکنون هرگز در یک فصل دو توفان فوق استوایی درجه ۴ یا قوی تر به آمریکا نرسیده است.

People put up shutters as they prepare the Actors' Playhouse at the Miracle Theatre for Hurricane Irma in Miami, Florida, 6 September
ساکنان میامی برای توفان آماده می شوند

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.