توفند فلورانس؛ تخلیه فوری صدها هزار نفر در سواحل کارولینا
مقام ها هشدار می دهند که ساکنان بخشی از ساحل شرقی آمریکا فرصت زیادی برای ترک محل زندگی خود پیش از فرارسیدن توفند فلورانس که احتمالا عصر پنجشنبه به خشکی می‌رسد، ندارند.

این توفند اکنون به "درجه ۳" با بادهایی به سرعت ۱۷۵ کیلومتر در ساعت افت کرده با این حال مقام ها می گویند همچنان "شدیدا خطرناک است."

در همین رابطه به گفته مقامات به دلیل آنکه این توفند به آرامی حرکت می‌کند، می تواند باعث سیلابهای مخربتری شود.

هواشناسان می‌گویند این توفند علاوه بر به همراه آوردن بادهای شدید موجب بارندگی‌ سنگین و به راه افتادن سیل‌ و جلو آمدن گسترده آب خواهد شد.

در مجموع حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از ساکنان ایالت‌ها کارولینای جنوبی و شمالی و ویرجینیا دستور تخلیه فوری دریافت کرده‌اند تا مناطق ساحلی و آب‌گیر را سریعا ترک کنند.

روز چهارشنبه ایالت جورجیا هم وضعیت اضطراری اعلام کرد که پس از اعلام آن در کارولینای جنوبی و شمالی، ویرجینیا، مریلند و واشنگتن دی سی بود.

هم اکنون چند شاهراه اصلی در شرق آمریکا به سمت شمال یک طرفه شده تا مردم به راحتی از منطقه خارجی شوند.

قدرت توفند فلورانس پیشتر درجه ۴ ارزیابی شده بود. شدت این توفان ها از یک تا پنج درجه بندی می شود که پنج قوی ترین است.

روز چهارشنبه (۱۲ سپتامبر) مقام‌های کارولینای جنوبی، که نقطه صفر ورود توفند فلورانس به خشکی پیش‌بینی شده، بزرگراه‌های ایالت را به سمت شمال یک طرفه اعلام کردند تا بلکه به تخلیه گسترده ساکنان مناطق ساحلی شتاب دهند.

کارشناسان می‌گویند فلورانس می‌تواند صدمات بسیار جدی وارد کند و به لحاظ قدرت‌مندی در نیم قرن گذشته رکورددار شود.

The bread aisle at Walmart is empty two days before Hurricane Florence is expected to strike Wilmington, North Carolina

تحلیل‌گران هم تخمین زده‌اند که خسارتی که این توفند به ایالت‌های سر راهش وارد خواهد کرد می‌تواند به بیش از ۱۷۰ میلیارد دلار برسد.

شهر ساحلی نورفوک در جنوب ویرجینیا که پایگاه بزرگ نیروی دریایی آمریکا است ناچار شده به چندین ناوچه و ناو جنگی دستور ترک اسکله‌ را دهد تا بلکه از تشدید خسارات به کشتی‌های جنگی و تاسیسات ساحلی این پایگاه بزرگ نظامی پیشگیری شود.

شهر چارلستون در کارولینای جنوبی در مسیر اصلی این توفند قرار دارد و پیش‌بینی شده فلورانس اگر با همین قدرت به خشکی برسد حدود ۷۶۰ هزار خانه و ساختمان را ویران کند.

سازمان هواشناسی ویلمینگتون در کارولینای شمالی هشدار داده که برای بسیاری از مردم این دو ایالت "این توفند بزرگترین سانحه طبیعی خواهد بود که به عمر خود دیده‌اند."

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، با اعلام وضعیت اضطراری در این سه ایالت، به مقام‌های آنها اجازه استفاده از بودجه های اضطراری فدرال را داده است.

جف بیرد، از آژانس ملی مدیریت بحران هم به همه ساکنان این مناطق هشدار داده که با جدی گرفتن دستور تخلیه، هر چه زودتر به سوی مناطق امن راهی شوند.

او گفته: "این یک ضربه‌ای که از کنار صورت رد می‌شود و بادش شما را می‌گیرد نیست. این هم‌چون یک ضربه جانانه مایک تایسون (بوکسور مشهور) است که به سواحل کارولینا وارد خواهد شد."

با وجود این، هنوز صدها نفر از ساکنان این ایالت‌ها از تخلیه فوری سر باز زده‌اند و تلاش دارند با مسدود کردن در و پنجره‌ها و استحکام بخشیدن به آنها، در خانه بمانند و منتظر عبور فلورانس شوند.

عکس ماهواره‌ای امروز (12 سپتامبر) از توفند دریایی فلورنس
عکس ماهواره‌ای امروز (۱۲ سپتامبر) از توفند دریایی فلورانس

آیا پدیده گرمایش زمین مقصر است؟
رابطه میان گرم‌تر شدن زمین و شکل‌گیری توفندهای سهمگین کمی پیچیده است.

گرم‌تر شدن آب اقیانوس‌ها به قدرت گرفتن توفندها کمک می‌کند و به همین علت هم با هر چه گرمتر شدن کره زمین باید منتظر قدرتمندتر شدن چنین توفندهایی هم بود.

همزمان گرم شدن جو زمین به بیشتر شدن ظرفیت جو برای نگه داشتن بخار آب هم کمک خواهد کرد و به این ترتیب بارش‌های سهمگین‌تری در مناطق تحت تاثیر توفند مشاهده خواهد شد.

با وجود این عوامل دیگری هم از توفندها متاثر و بر آنها تاثیر می‌گذارند که در مجموع درک کامل ابعاد این پدیده قدرتمند طبیعی را دشوار می‌کنند.

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.