نتیجه پژوهشی تازه: آلمانی‌ها نسبت به ادغام مهاجران در جامعه خوشبین‌ هستند
جذب مهاجران در جامعه آلمان هدفی بزرگ برای این کشور محسوب می‌شود. نتیجه تحقیقی جامع در این کشور نشان می‌دهد که نظر شهروندان آلمان نسبت به خارجیان در مجموع مثبت است و این نظر از سال ۲۰۱۵ میلادی تاکنون تغییری نکرده است.

کسی که اخبار چند ماه اخیر را در آلمان دنبال کرده باشد می‌داند که بحث‌های زیادی در رسانه‌های این کشور در جریان بوده در باره ترس آلمانی‌ها از مهاجران مسلمان و به‌طور کلی همه خارجیانی که به این کشور پناه‌ آورده‌اند.

در این اخبار به ندرت اطلاعاتی در باره پیشرفت‌های اقتصادی آلمان به دلیل همکاری مهاجران وجود دارد و خبرها در باره خارجیان از مفهوم‌هایی انباشته‌ است چون "مهاجمان"، "صنعت پناهندگی" و "اسلامی شدن".

شورای بنیاد آلمانی مهاجرت و جذب مهاجران در جامعه آلمان، در همین رابطه با استفاده از متخصصان مستقلی که به علوم مختلفی تعلق دارند، تحقیقی جامع را در باره موضوع هم‌پیوندی و جذب مهاجران در جامعه آلمان انجام داده است.

نتایج این تحقیق اکنون در شهر برلین آلمان منتشر شده است. یکی از نتایج عام این تحقیق که به نظر عجیب می‌آید چنین است: «بیشتر افراد جامعه هم‌زیستی با مهاجران را مثبت ارزیابی کرده‌اند.»

این نخستین تحقیق تجربی در باره شرایط ادغام خارجیان در جامعه آلمان از سال ۲۰۱۵ میلادی تاکنون است. این تحقیق نظر شهروندان را نسبت به گروه‌های گوناگون مهاجران در جامعه آلمان در نموداری بررسی کرده و برای هر کدام از یک تا ۱۰۰ نمره را تعیین کرده است.

برای نمونه نظر شهروندان آلمانی درباره مهاجران به طور کلی، درباره مهاجران ترک‌تبار و مهاجران از کشورهای دیگر عضو اتحادیه اروپا برسیده شده است. نتایج بیش از ۵۰ نمره مثبت و کمتر از آن منفی ارزیابی شده است.

نتایج در ارتباط باهمه گروه‌های شرکت‌کننده در این تحقیق معمولا بیش از ۶۰ درصد بوده‌اند. البته ۶۰ درصد نتیجه مثبتی است که گرچه مخالفت با مهاجران را نشان نمی‌دهد، اما نشان‌دهنده هماهنگی کامل آلمانی‌ها و خارجیان نیز نیست. این تحقیق نشان می‌دهد که شهروندان مسئله مهاجرت را به طور کلی پذیرفته‌اند.

نتایج این تحقیق در مقایسه با نتایج تحقیقی که سه سال پیش در همین باره انجام شده بود، تغییرات چندانی را نشان نمی‌دهد. در این تحقیق در مجموع موضوع افزایش شدید وحشت از خارجیان ثابت نشده است و بیشتر افراد شرکت کننده در این تحقیق به رغم برخوردهای بسیار عصبی چند ماه اخیر در محافل مختلف آلمان، با خونسردی به این موضوع می‌نگرند.

اما جزئیات تحقیق به بعضی تغییراتی اشاره می‌کند که برای بررسی موضوع مهاجرت اهمیت دارند. بیشتر شرکت‌کنندگان گرچه خواستار محدود شدن پناهجویان در آلمان هستند و بر این نظرند که شمار تخلفات در این کشور از سال ۲۰۱۵ تاکنون افزایش یافته، اما اکثر همین شرکت‌کنندگان خواستار آن هستند که آلمان پناهجویانی را بپذیرد، حتی اگر این کشور در سراسر اروپا تنها کشوری باشد که پناهجو می‌پذیرد.

نویسندگان این تحقیق این ارزیابی مثبت را "به طرز شگفت‌آوری پایدار" توصیف کرده‌اند و در ادامه نوشته‌اند: «بیشتر گروه‌های شرکت‌کننده بر این نظرند که پناهندگان آلمان را از نظر فرهنگی و اقتصادی غنی‌تر می‌کنند.»

این تحقیق همچنین به این نتیجه رسیده است که شمار آن عده از شهروندان آلمان که پناهندگان را تهدیدی برای رفاه موجود در این کشور می‌داند، از سال ۲۰۱۵ تا کنون حتی کاهش یافته است.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.