دیوان عالی هند استفاده از خصوصیات بیومتریک را تایید کرد
دیوان عالی هند گفته است که طرح شناسایی بیومتریک با قانون اساسی مغایرتی ندارد و حریم خصوصی شهروندان را مخدوش نمی‌کند.

در عین حال، دیوان عالی هند دامنه استفاده از "طرح آدهار" را محدود کرده است که نباید کارت جدید برای بازکردن حساب بانکی، ارتباط موبایل و ثبت نام در مدارس اجباری شود.

بزرگترین پایگاه داده‌های شخصی در جهان برای اجرای مقررات مربوط به مالیات و دسترسی به خدمات اجتماعی در هند ایجاد شده و مشخصات بیش از یک میلیارد شهروند هندی تا کنون در این پایگاه ثبت شده است.

به هر شهروند هندی پس از انگشت‌نگاری و قرنیه‌نگاری یک شماره شناسایی دوازده رقمی اختصاص یافته و در اختیار او قرار گرفته است اما تا کنون بیش از سی عریضه در مورد تجاوز این طرح به حریم خصوصی به دادگاه های هند تسلیم شده بود.

هند بزرگترین سرشماری با استفاده از تکنولوژی بیومتریک را آغاز کرد
رای تاثیرگذار دیوان عالی هند درباره حریم خصوصی افراد
پنج قاضی دیوان عالی هند هنگام صدور رای خود گفتند که طرح آدهار به افرادی که درحاشیه جامعه هند قرار دارند هم هویت و حیثیت می‌بخشد و نباید به خاطر اشکالاتی که دارد اهمیت آن را نادیده گرفت. آنان گفتند که شماره آدهار برای امور مالیاتی و دسترسی به خدمات دولتی لازم است اما افزودند که موسسات خصوصی مانند شرکت‌های تلفن همراه و بانک‌ها نباید از این پس شماره آدهار مشتریان را مطالبه کنند و از دولت خواستند قوانین مشخصی را برای حفاظت از حریم خصوصی و اطلاعات شخصی تصویب کند.

همچنین، دادگاه گفته است که مدارس نباید بر دریافت شماره آدهار دانش‌آموزان اصرار ورزند و افزوده است که کودکانی که دارای شماره آدهار نیستند نباید از دسترسی به حمایت‌های عمومی محروم بمانند.

آرون جیتلی، وزیر دارایی هند از رای دیوان عالی استقبال کرده و آن را یک تصمیم "تاریخ ساز" خوانده است اما برخی از منتقدان این طرح از آنچه که "محافظه کاری" قضات دیوان عالی می‌نانند انتقاد به عمل آورده‌اند.

حزب کنگره که قبل از شکست در انتخابات قبلی لایحه ایجاد آدهار را به پارلمان برده بود از رای دادگاه در زمینه جلوگیری از دسترسی شرکت‌های خصوصی به مشخصات فردی شهروندان ابراز خرسندی کرده است. این موضوع مبنای اصلی شکایت‌ علیه این طرح بوده است.

جزئیات یک طرح جالب

طرح آدهار در سال ۲۰۱۰ به عنوان یک طرح داوطلبانه توسط دولت به رهبری حزب کنگره تسلیم پارلمان شد تا از سوء استفاده از نظام حمایت دولتی از نیازمدنان جلوگیری کند. در آن زمان دولت گفت که هدف از این طرح، کمک به افراد کم درآمدی است که به خاطر نداشتن اوراق شناسایی از اینگونه خدمات محروم مانده‌اند.

از یک میلیارد و دویست میلیون شهروند هندی تنها حدود ۶۵ میلیون نفر گذرنامه و حدود ۲۰۰ میلیون نفر گواهینامه رانندگی دارند درحالیکه براساس طرح آدهار، امکان تشخیص هویت میلیون‌ها نفر فراهم آمده است.

ایالت‌های مختلف هند این شیوه را برای عملیات مربوط به پرداخت بیمه بازنشستگی کارمندان، یارانه غذایی، بورسیه‌های تحصیلی و نظایر اینها به دریافت کنندگان به کار برده‌اند. همچنین داشتن آدهار برای دسترسی به برخی خدمات روزمره از نقل و انتقالات بانکی گرفته تا تقاضای گذرنامه و خرید سیم کارت اجباری شده بود.

هنگامی که دولت جدید هند داشتن آدهار را الزامی کرد، گفت که شهروندان باید حساب‌های بانکی خود را با شماره آدهار خود مرتبط کنند با این امید که با فرار از مالیات مقابله کند اما دیوان عالی هند در رای خود این بخش از طرح را لغو کرد.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.