رسوایی جدید فیسبوک: دست‌یابی هکرها به اطلاعات ۵۰ میلیون کاربر
در حمله هکری به فیسبوک حدود ۵۰ میلیون اکانت کاربران لو رفته است. گفته می‌شود هکرها از یک حفره امنیتی استفاده کرده‌اند. فیسبوک این نارسایی را رفع کرده و اکنون اف‌بی‌آی مشغول رسیدگی به این موضوع است.

فیسبوک از یک حمله بزرگ هکری به این شبکه اجتماعی خبر داده است. در خبر منتشر شده از طرف فیسبوک آمده که هکرها برای به دست آوردن اکانت ۵۰ میلیون کاربر این شبکه اجتماعی از یک حفره امنیتی استفاده کرده‌اند.

مارک زاکربرگ، بنیان‌گذار و مدیرعامل فیسبوک اعلام کرد که روز سه‌شنبه ۳ مهر (۲۵ سپتامبر) از این حادثه اطلاع یافته و روز پنج‌شنبه این نارسایی ترمیم شده است.

شبکه اجتماعی فیسبوک اعلام کرده که با این حمله هکری برخوردی "بسیار جدی" خواهد کرد و به همین جهت نیز این حمله را به اطلاع مقامات قضائی آمریکا نیز رسانده است. شبکه اجتماعی فیسبوک هنوز نمیتواند مشخص کند که این حمله از کجا و از طرف چه کسانی بوده و به طور مشخص وسعت و دامنه‌اش چقدر است.

به نظر می‌رسد که هکرها در کدهای برنامه‌ریزی این شبکه یک حفره اطلاعاتی کشف کرده و از همان جا موفق به نفوذ به اکانت کاربران شده‌اند.

گای روزن، یکی از مسئولان فیسبوک در این باره گفت هکرها با ربودن کلید دیجیتال موفق به دستیابی به حساب ۵۰ میلیون کاربر فیسبوک شده‌اند و می‌توانند از اکانت‌های دزدیده شده چون حساب کاربری خود استفاده کنند.

برمبنای اطلاعات تاکنون به دست آمده از طرف فیسبوک هکرها اما موفق نشده‌اند با نام صاحبان اکانت‌های به دست آورده مطلبی پست کنند.

۹۰ میلیون کاربر فیسبوک باید دوباره ثبت نام کنند

به گزارش فیسبوک هکرها موفق شده‌اند اطلاعات حساب ۵۰ میلیون کاربر فیسبوک را از راه دستیابی به توکن‌های فیسبوکی آنها ذخیره کنند. توکن‌ها کلیدهای دیجیتالی هستند که جایگزین اطلاعات حساب کاربران می‌شوند تا آنها هر بار برای ورود به فیسبوک نیازی به وارد کردن نام و اسم رمز خود نداشته باشند.

به این ترتیب هکرها اکنون می‌توانند بدون دادن اسم رمز وارد حساب کاربرانی شوند که در گذشته یک‌بار موفق شده‌اند توکن‌های فیسبوکی آنها را ذخیره کنند.

مقامات فیسبوک اما نگران آن هستند که ۴۰ میلیون کاربر دیگر نیز در معرض خطر باشند. به همین دلیل است که مقامات این شبکه اجتماعی در نظر دارد حساب کاربری در مجموع ۹۰ میلیون کاربر را تغییر دهند تا خطری در این زمینه این کاربران را در آینده تهدید نکند.

آقای روزن گفته است این حفره امنیتی در ماه ژوئیه سال گذشته میلادی (۲۰۱۷) در پی اشکالات ترکیبی سه‌نرم افزار بوجود آمده و هکرها موفق شده‌اند نه تنها این اشکالات را پیدا کنند، بلکه از آن به نفع خود استفاده کرده و توکن‌های بسیاری را ذخیره کنند.

حمله هکرها به فیسبوک در زمانی بسیار نامناسب رخ می‌دهد. شبکه اجتماعی فیسبوک ماه‌هاست به خاطر تامین نکردن امنیت داده‌های کاربران خود، با انتقادات بسیاری روبه‌‌رو شده است. بسیاری از سیاست‌مداران آمریکا و اتحادیه اروپا اعلام کرده‌اند که فیسبوک بسیار پرقدرت شده است.

در بهار سال جاری میلادی (۲۰۱۸) فاش شد که شرکت بازاریابی "کمبریج آنالیتیکا" به پروفایل حدود ۸۷ میلیون کاربر فیسبوک دسترسی پیدا کرده و از آنها در کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ، در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا استفاده کرده است.

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.