عکاس چینی در استان سین کیانگ 'ناپدید' شده است
همسر یک عکاس چینی برنده جوایز بین‌المللی می‌گوید شوهرش زمان بازدید از منطقه سین کیانگ چین ناپدید شده است.

لو گوانگ، که در نیویورک زندگی می کند، در ماه اکتبر برای سخنرانی در سین کیانگ دعوت شد. شو شیائولای همسر او می‌گوید آخرین بار ۳ نوامبر (کمی بیش از ۳ هفته پیش) با او تماس داشته است.

براساس گزارشها، مقامات بعدا به او گفتند که ماموران امنیتی در منطقه سین کیانگ که تحت کنترل شدید دولت است، آقای لو را با خود برده اند.

خانم شو به بخش چینی بی بی سی گفت او نمی‌داند که آیا آقای لو کاری کرده که موجب خشم دولت شده یا خیر.

آقای لو، سه بار برنده جایزه ورلد پرس فوتو، شده که سازمانی معتبر در زمینه برگزاری مسابقات عکس مستند و خبری در جهان است.

بر اساس گزارشها آقای لو ۲۳ اکتبر به شهر ارومچی - پایتخت منطقه سین کیانگ برای شرکت در نشست های مربوط به عکاسی سفر کرد.

قرار بود او به منطقه سیچوان پرواز کند، و با دوستش که از او تنها به نام چن یاد شده روز ۵ نوامبر در یک رویداد خیریه دیدار کند.

اما زمانی آقای چن به منطقه سیچوان رسید نتوانست آقای لو را پیدا کند و با خانم شو تماس گرفت تا در مورد محل سکونتش سوال کند.

خانم شو هیچ اطلاعی در مورد محل اقامت آقای لو نداشت چون آخرین بار با او روز ۳ نوامبر تماس گرفته بود. خانم شو سپس با همسرمردی که شوهرش را به سین کیانگ دعوت کرد بود تماس گرفت و هردوی آنها به خانم شو گفتند که آقای لو و میزبان او توسط مقامات امنیتی بازداشت شده‌اند.

این خبر بعدا توسط مقامات محلی استان ژجیانگ، زادگاه آقای لو تأیید شد. آنها گفتند اطلاعات بیشتری در زمینه نمی‌توانند ارائه کنند.

خانم شو در توییتر گفته است شوهرش بیش از بیست روز می‌شود که ناپدید است و به عنوان نزدیکرترین فرد به او هیچ سندی در مورد بازداشتش دریافت نکرده است.

استان سین کیانگ، در غرب چین، به خاطر نظارت های شدید امنیتی و حضور پلیس برای اجرای عملیات جهت آن چه جلوگیری از افزایش افراطگرای در میان جامعه مسلمانان اقلیت قومی اویغور نامیده شده تبدیل به محور انتقادات از سیاست‌های دولت چین شده است.

دولت چین نیز در برابر انتقادات شدیدا حساس بوده و پیش از این نیز خبرنگارانی را که به موضوع های از نظر دولت منفی پرداخته اند، بازداشت کرده است.

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.