اتحادیه اروپا ۱.۲ میلیون یورو به سیل‌زدگان ایران اختصاص داد
در ادامه کمک‌رسانی به سیل‌زدگان ایران، اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه، ۱۵ فروردین، مبلغ یک میلیون و دویست هزار یورو کمک اولیه اضطراری را به آنها اختصاص داد.

کریستوس استیلیانیدس، کمیسر اتحادیه اروپا در امور بشردوستانه و مدیریت بحران، روز پنج‌شنبه ضمن ابراز «همبستگی کامل با مردم ایران در این زمان دشوار» و همدردی با هزاران آسیب‌دیده از سیل اخیر، از «کمک‌رسانان شجاع در محل» تمجید کرد.

به گفته آقای استیلیانیدس، کمک اضطراری اتحادیه اروپا به آسیب‌پذیرترین اقشار در مناطق سیل‌زده اختصاص می‌یابد.

مبلغ اختصاص‌یافته از سوی اتحادیه اروپا در اختیار نهادهایی همچون صلیب سرخ جهانی و هلال احمر ایران قرار می‌گیرد.

اتحادیه اروپا همچنین یادآور شده است که مأموریت‌های امدادی و بشردوستانه این اتحادیه برای آوارگان در ایران بیش از ۲۰ سال است که ادامه دارد.

همزمان میشائیل کلوربرشتولد، سفیر آلمان در تهران، نیز روز پنج‌شنبه اعلام کرد یک هواپيما حامل کمک‌های این کشور براى سیل‌زدگان از برلین، پایتخت آلمان، به تهران اعزام شده است.

آقای کلوربرشتولد چند روز پیشتر در توئیتر خبر داده بود که کمک‌های این کشور برای سیل‌زدگان ایران، «در قالب ۴۰ قايق و تجهيزات ايمنی» است و صليب سرخ آلمان آنها را برای هلال احمر ايران فراهم می‌کند.

مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، سه‌شنبه گذشته از آمادگی آمریکا برای کمک به سیل‌زدگان ایران خبر داده و ضمن ابراز همدردی با آسیب‌دیدگان از سیل اخیر گفته بود: وقوع سیل اخیر «یک بار دیگر سوء مدیریت رژیم در امور شهرسازی و آمادگی در شرایط اضطراری» را به نمایش گذاشت.

با این حال محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، پیشنهاد کمک آمریکا را رد کرد و در پیامی توئیتری نوشت دولت آمریکا «به وضعیت مصیبت‌زدگان داخل آمریکا رسیدگی کند».

رسانه‌های کویتی نیز گزارش داده‌اند که صباح احمد جابر الصباح، امیر این کشور، دستور ارسال کمک‌های بشردوستانه برای سیل‌زدگان ایران را صادر کرده است.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران، چند روز پیش گفته بود: «کشوری که این همه ثروت دارد دستش را برای کمک دراز نمی‌کند.»

این در حالی است که هلال احمر ایران در یک پیام توییتری از حضور تیمی از هلال احمر ترکیه در استان گلستان خبر داده است.‎

سیل‌های اخیر در مناطقی از شمال، غرب، مرکز و جنوب ایران از ۲۹ اسفند آغاز شد و تاکنون در سه موج بارش‌ تلفات و خسارات فراوانی برجای گذاشته است.

آمار غیررسمی مختلفی درباره تعداد جان‌باختگان سیل اعلام شده، اما احمد شجاعی، رئیس پزشکی قانونی ایران، روز جمعه در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس اعلام کرد شمار جان‌باختگان سیل که مرگ آنها تایید شده و تشخیص هویت شده‌اند از ابتدای نوروز تاکنون به ۶۷ نفر رسیده است.

منابع: وب‌سایت اتحادیه اروپا، توئیتر و رادیوفردا/ ج/ ف. دو.

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.