استقبال گرم از گرتا تونبرگ فعال محیط زیست سوئدی در لندن
گرتا تونبرگ فعال دانش‌آموزی محیط زیست از سوئد در تظاهرات آخر هفته لندن برای مقابله با تغییرات اقلیمی، شرکت کرد. صدها تظاهرکننده فریاد می‌زدند: ما عاشق تو هستیم!

گرتا تونبرگ در سخنرانی خود در لندن سیاستمداران را در مبارزه با تغییرات اقلیمی به باد تندترین انتقادات گرفت. او تاکید کرد که سال‌های سال سیاستمداران هیچ کاری برای بحران اقلیمی و پیامدهای زیست‌محیطی آن انجام نداده‌اند.

این فعال محیط زیست ۱۶ ساله ادامه داد: «اما ما مطمئن هستیم که این روش دیگر بیش از این ادامه نخواهد داشت.» این سخنرانی شامگاه یکشنبه اول اردیبهشت (۲۱ آوریل) در مقابل صدها تظاهرکننده در شهر لندن انجام شد.

تونبرگ که با ایده "جمعه‌ها برای آینده" و راه‌اندازی اعتصاب دانش‌آموزی در کشورش، الگوی هزاران دانش‌آموز و بزرگسال در سراسر دنیا شد، در ادامه صحبت‌هایش گفت که امروز بشریت بر سر یک دوراهی قرار گرفته است. او تاکید کرد: «ما هرگز از پا نمی‌نشینیم. برای این سیاره و برای خودمان، آینده‌مان و آینده فرزندان و نوه‌هایمان دست از مبارزه بر نخواهیم داشت.»

این فعال محیط زیست سوئدی برای یک دیدار عمومی با پاپ فرانسیس به رم رفته بود و سپس از رم با قطار راهی لندن شد. در لندن او قصد دارد با جرمی کوربین رهبر حزب کارگر بریتانیا و نیز کارولین لوکاس رهبر حزب سبزها ملاقات کند. او همچنین قصد دارد در مجلس عوام بریتانیا سخنرانی کند.

تظاهرات حامیان محیط زیست در لندن، ۲۱ آوریل
تظاهرات حامیان محیط زیست در لندن، ۲۱ آوریل

دستگیری بیش از ۸۰۰ نفر در لندن

در روزهای اخیر در لندن رشته تظاهراتی برای حمایت از محیط زیست برگزار شد. پلیس این شهر در مجموع ۸۳۰ نفر را در این اعتراضات بازداشت کرد. در جریان هفته اعتراضات در سراسر دنیا، فعالان محیط زیست گروه "شورش علیه انقراض" پل واترلو و تعداد زیادی از چهارراه‌های مرکز شهر لندن را مسدود کردند.

در روزهای برپایی این تظاهرات، معترضان و فعالان محیط زیست با برپایی کمپ‌های اعتراضی و نشستن در سطح خیابان جلوی رفت و آمد خودروها را در بسیاری مناطق گرفتند از جمله در میدان پارلمان و سیرک آکسفورد.

گروه "شورش علیه انقراض" در سال‌های اخیر توسط دانشمندان بریتانیایی تاسیس شد. این گروه خواهان آن است که دولت برای محیط زیست وضعیت اضطراری اعلام کند، انتشار گازهای گلخانه‌ای را تا سال ۲۰۲۵ به صفر برساند و به طور مرتب جلسات شهروندی با موضوع اقلیم و محیط زیست برگزار کند.

Panama Isla Colon Gebäude aus Plastikflaschen (Oliver Ristau)

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.