درخواست «دو خواهر فراری» از گوگل برای حذف اپلیکیشن «غیرانسانی»

دو خواهر فراری اهل عربستان سعودی که هفته گذشته به دنبال درخواست پناهندگی در صدر اخبار قرار گرفتند، روز چهارشنبه از گوگل و اپل خواستند که یک اپلیکیشن «غیرانسانی» را حذف کنند.

نام وفا و مها السبیعی، این دو خواهر، هفته گذشته به جمع زنانی اضافه شد که برای رها شدن از قید و بندهای اجتماعی در عربستان تنها فرار را چاره کار خود می‌بینند.

 

این دو از طریق شبکه‌های اجتماعی تقاضای کمک کرده و خواستار پناهندگی به کشوری غربی شدند.

حال وفا و مها از دو کمپانی بزرگ آمریکایی یعنی گوگل و اپل خواسته‌اند که یک اپلیکیشن به نام «ابشر» را حذف کنند.

اپلیکیشن ابشر در عربستان سعودی حکم دولت الکترونیکی را دارد و شهروندان سعودی از طریق آن می‌توانند بخشی از کارهای اداری خود را انجام دهند.

اما ابشر همچنین به مردان عربستانی اجازه می‌دهد که مجوز سفر بستگان زن خود به خارج را آپدیت یا باطل کنند و هنگامی که زن‌ها از پاسپورت خود استفاده می‌کنند این امر را با پیامک به قیم مرد زنان اطلاع می‌دهد.

به گفته دو خواهر فراری، به همین دلیل است که ابشر به مردان اجازه می‌دهد که زندگی زنان را «کنترل کنند».

گوگل و اپل هنوز به این درخواست واکنشی نشان نداده‌اند، اما تیم کوک، مدیر کل اپل، دو ماه پیش گفته بود که با این اپلیکیشن آشنا نیست، اما آن را «بررسی خواهد کرد».

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.