معمای کتیبه مرموز در فرانسه، حل نشده باقی ماند
هیو اسکوفیلد، بی‌بی‌سی، پاریس
روستایی در غرب فرانسه، دو هزار دلار جایزه برای رمز‌گشایی کتیبه‌ای ۲۳۰ ساله که روی سنگی در ساحلی دور‌افتاده حک شده است، تعیین کرده است.

تاکنون هیچ‌کس نتوانسته‌‌ معنای ۲۰ خط نوشتهٔ این کتیبه را که چند سال پیش کشف شد دریابد.

این سنگ‌نوشتهٔ یک‌متری درمحلی در نزدیکی روستای پلوگستل در برتانی فرانسه قرار دارد و فقط در حالت جزر دریا می‌توان آن را دید.

در میان حروف به‌ کار رفته در این کتیبه، حروف الفبای فرانسوی هم دیده می‌شود که برعکس یا نگون‌سار نوشته شده‌اند، هم‌‌چنین در این سنگ‌نوشته بعضی حروف الفبای اسکاندیناویایی Ø هم دیده می‌شوند.

مایکل پاگام، یک مقام محلی بر این باور است که سنگ‌نوشته ممکن است به زبان باستانی برتون باشد
مایکل پاگام، یک مقام محلی بر این باور است که سنگ‌نوشته ممکن است به زبان باستانی بریتون باشد

در این سنگ‌نوشته دو تاریخ مشخص است، ۱۷۸۶ و ۱۷۸۷ که نشان می‌دهد این کتیبه باید متعلق به چند سال پیش از انقلاب کبیر فرانسه باشد. هم‌چنین نقش یک کشتی سکان‌دار بادبانی و قلب مقدس که روی صلیبی قرار گرفته، حک شده است.

اما تمام تلاش‌ها برای تفسیر و رمزگشایی از متن سنگ‌نوشته بی‌نتیجه بوده است. بعضی معتقدند که به زبان بریتون باستانی یا باسک است و شاید کسی که آن را بر سنگ نوشته است، کم‌سواد بوده است.

حروف ممکن است همان آوا‌هایی بوده‌اند که او می‌شنیده است.

یک نظریه این است که سنگ‌نوشته مربوط به احداث دفاع دریایی در نزدیکی آن نقطه است. قلعه و سنگر‌هایی که بقایای آن هنوز باقی مانده است در حدود سال ۱۷۸۰ در این منطقه برای محافظت از خلیج برست بنا شدند. تا سال ۱۷۸۳ فرانسه و انگلستان با هم می‌جنگیدند.

دومنیک کپ، شهردار پلوگستل می‌گوید: "ما از تاریخ‌شناسان و باستان‌شناسان اطراف‌مان پرسیدیم، اما هیچ‌کس تاکنون نتوانسته به راز این سنگ‌نوشته پی ببرد".

"ما فکر می‌کنیم شاید جایی در دنیا کسی باشد که آن دانش تخصصی که ما نیاز داریم را داشته باشد. برای روشن شدن این ماجرا تصمیم گرفتیم که مسابقه‌ای راه بیندازیم".

این درخواست عمومی که "رازشامپولیون در پلوگستل دلوا" نام دارد؛ به افتخار فرانسوا شامپولیون نام‌گذاری شده است. زبان‌شناس قرن نوزدهم که کتیبه رزتا یا سنگ‌رشید را که به خط هیروگلیف مصر باستان بود، رمز‌گشایی کرد.

از زبان‌شناسان و باستان‌شناسان علاقمند خواسته شده است که در شهرداری شهر ثبت‌نام کنند تا تصاویری از سنگ‌‌نوشته برای آنها ارسال شود. تاکنون صد‌ها نفرثبت‌نام کرده‌اند.

تا ماه نوامبر که همهٔ اطلاعات گردآوری شوند، داوران از میان آنها، بهترین و پذیرفتنی‌ترین تفسیر و رمز‌گشایی این راز را انتخاب خواهند کرد.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.