ماجراجویی که با یک جایروکوپتر قصد گشتن دوردنیا را داشت، به نیمه راه رسید
ماجراجویی که امیدوار است بتواند اولین کسی باشد که به تنهایی با یک نوع هلیکوپتر تفریحی رو باز دور جهان پرواز کند، به نیمه راهش رسید.

جیمز کتچل، بریتانیایی ۳۷ ساله روز ۳۱ مارس سفرش را از همپشر در جنوب شرقی انگلستان آغاز کرد و امروز در هفتادمین روز سفر خود در حال عبور از تنگه برینگ و رسیدن به شهر نوم در غرب آلاسکا است.

پس از آن، او قرار است از روی کانادا پرواز کند و با گذشتن از روی اقیانوس اطلس از گرین‌لند، ایسلند و جزایر فارو در میان دریای نروژ و اقیانوس اطلس شمالی بگذرد و به بریتانیا بازگردد.

جایروکوپتری که آقای کتچل، با آن پرواز میکند مشابه مدلی است که در سال ۱۹۶۷ در پنجمین فیلم از مجموعه جیمزباند به نام "فقط دوبار زندگی می‌کنید"استفاده شده است.

جیمز کتچل در حال عبور از روی لهستان
جیمز کتچل در حال عبور از روی لهستان

او می‌گوید: "تا اینجای سفر فوق العاده بوده است. وقتی حدود ۵۰۰ مایل از روی کوه‌های سیبری روسیه به پرواز میکردم، لحظات ترسناکی را تجربه کردم."

"هوای بسیار سرد و یخبندان هم مقاومت بدن من را در بوته آزمایش گذاشت. چند روز پیش من در سردترین نقطه کره زمین بودم اما حمایت و پشتیبانی همه فوق‌العاده است."

جیمز کتچل با جایروکوپتر
آقای کتچل قصد به هر کشوری که میرسد از یک مدرسه بازدید می‌کند

این ماجراجو و کاشف بریتانیایی در مسیر سفر خود در اروپا و روسیه در هر شهری که توقف می‌کند به یک مدرسه می‌رود و ضمن صحبت برای دانش‌آموزان و دادن انگیزه به آنها برای "دنبال کردن رویاهایشان"، برای دو موسسه خیریه کودکان پول جمع می‌کند.

جیمز کتچل در حال عبور از تنگه برینگ در آلاسکا
منظره تنگه برینگ در آلاسکا

سفر او در مجموع قرار است ۳۶ هزار و ۷۸۷ کیلومتر طول داشته باشد.

در سال ۲۰۰۷، آقای کتچل در یک حادثه تصادف با موتور دو پایش شکست و مچ یک پایش از جا در رفت.

اما این حادثه باعث نشد که او ماجراجویی را کنار بگذارد؛ از آن زمان تا کنون سه هزار مایل را یکسره بر فراز اقیانوس اطلس پیمود، به قله اورست صعود کرد و با دوچرخه دور دنیا را گشت.

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.