موج شدید گرما در آمریکا و کانادا از راه رسید
از روز جمعه هوای خیلی گرم بسیاری از بخش های آمریکا را فراگرفته و به گفته کارشناسان آب و هوا، دما در روزهای پایان هفته به اوج خواهد رسید.

موج گرما ممکن است بر حدود ۲۰۰ میلیون نفر در شهرهای بزرگی مثل نیویورک، واشنگتن و بوستون در ساحل شرقی و مناطق غرب میانه تاثیر بگذارد.

در بعضی نقاط دما می تواند به ۳۸ درجه سانتیگراد برسد یا از آن فراتر رود. بخش هایی از کانادا هم در معرض موج شدید گرما خواهد بود.

کارشناسان وقوع بیش از پیش پدیده موج گرما در سال های اخیر را به تغییر اقلیمی نسبت می دهند.

جهان امسال شاهد گرمترین ماه ژوئن در تاریخ ثبت رکوردها بود به طوری که میانگین دما در این ماه به ۱۶.۴ درجه سانتیگراد رسید.

دما در ایالت آلاسکای آمریکا که بخشی از آن در داخل مدار شمالگان است پیشتر در ماه جاری رکورد گذاشت.

نواحی تحت تاثیر

موج گرمای تازه ناحیه وسیعی از دشت های مرکزی کلورادو و کانزاس تا دریاچه های بزرگ در شمالی شرقی آمریکا را در بر خواهد گرفت.

دما همچنین در بیشتر نواحی ساحل شرقی بالا می رود. سازمان هواشناسی ملی (ان دبلیو اس) نقشه ای از نواحی تحت تاثیر را منتشر کرده است.

این سازمان هشدار داد: "هوای مه آلود، داغ و مرطوب در روزهای پایان هفته ادامه خواهد یافت. هوشیار باشید و خنک بمانید!".

بیل دی بلاسیو شهردار نیویورک به دلیل "دمای شدید هوا وضعیت اضطراری" اعلام کرده است.

او در ویدئویی در توییتر گفت: "این موج گرمای چند روز آینده خیلی جدی است. جمعه بد است. هوای شنبه تا یکشنبه اما خیلی خیلی بد خواهد بود."

او از نیویورکی ها خواست هشدارها را جدی بگیرند، آب کافی بنوشند و در هوای داغ بیرون نروند. آقای دی بلاسیو افزود که در نیویورک ۵۰۰ "مرکز خنک کنندگی" دایر خواهد بود.

تدابیر مشابهی در دیترویت و سایر شهرها هم اتخاذ شده است.

در کانادا هشدارها برای استان های کبک، اونتاریو و نوا اسکوشیا صادر شده است.

روز شنبه دمای هوا در تورنتو با احتساب رطوبت حدود ۴۰ درجه احساس خواهد شد و در برخی نقاط انتظار رعد و برق شدید می رود.

کارشناسان هواشناسی در کانادا می گویند که دما در مونترال با توجه به رطوبت بالا احساس هوای ۴۵ درجه سانتیگراد را خواهد داشت.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.