"مرد پرنده" در عبور از دریای مانش شکست خورد و در آب سقوط کرد
فرانکی زاپاتا، مخترع فرانسوی که با نمایش "فلایبورد" خود در رژۀ روز ملی فرانسه – ١۴ ژوئیه – توجه جهانی را به خود جلب کرد، در آخرین چالش خود - عبور از دریای مانش و پرواز از فرانسه به انگلستان - شکست خورد.

در ساعت ٩ بامداد پنجشنبه ٢۵ ژوئیه/٣ مرداد، فرانکی زاپاتا سوار بر "فلایبورد" اختراعی خود از شهر ساحلی سانگات، واقع در شمال فرانسه به مقصد انگلستان پرواز کرد. مطابق برنامه، او می‌بایست بعد از طی ١٨ کیلومتر سوختگیری کند. اما این عملیات شکست خورد و زاپاتا در آبهای مانش سقوط کرد. فاصلۀ میان فرانسه و انگلستان حدود ٣۵ کیلومتر است.

به گفتۀ نزدیکان زاپاتا، وی از مرز آبی بریتانیا عبور کرده و در آبهای انگلیسی، درست در کنار قایق سوختگیری سقوط کرده و هنگامی که از آب گرفته شده، "به‌هوش" و ظاهراً سالم بوده است. همسر فرانکی زاپاتا در تماسی تلفنی به خبرگزاری فرانسه گفت که او از این شکست مأیوس نشده و احتمالاً بزودی دوباره دست به آزمایش خواهد زد.

یک روز قبل از پرواز، زاپاتا گفته بود که عبور از مانش یک "چالش فنی و بدنی دشوار است" که از شش ماه پیش توسط او و همکارانش برنامه‌ریزی شده است.

مشکل بزرگ برای "فلایبورد" زاپاتا که به گفتۀ او "کوچکترین ماشین پرندۀ جهان" است، مسئلۀ محدودیت سوخت است. او تصمیم گرفته بود که بعد از طی ١٨ کیلومتر، تا عرشۀ قایق پایین بیاید و به سرعت، "کوله‌پشتی" سوخت خود را تعویض کند. سوخت مورد نیاز این دستگاه، همان نفت سفیدی است که در هواپیماهای جت نیز استفاده می‌شود.

دستگاه اختراعی فرانکی زاپاتا مورتوجه ارتش و نیروهای ویژۀ این کشور قرار گرفته است. این "فلایبورد"، اگر از مراحل آزمایشی بگذرد، می‌تواند "درعملیات ویژه در مناطق شهری" مورد استفادۀ نیروهای ضربتی قرار گیرد. سرعت پرواز این دستگاه به ١٩٠ کیلومتر در ساعت می‌رسد.

برخی مؤسسات اسلحه‌سازی آمریکایی که به اختراع فرانکی زاپاتا علاقه نشان داده‌اند، قبلاً تلاش کرده بودند که شرکت خصوصی وی را بخرند اما این احتمال، با مداخلۀ ارتش فرانسه رفع شده است. فرانکی زاپاتا قراردادهایی با وزارت دفاع فرانسه امضا کرده است.

 

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.