نگرانی از بروز خشونت های تازه در آمازون در پی قتل یکی از بومیان
مقام ها می گویند معدنچیان به شدت مسلح طلا با یورش به یک سکونتگاه بومیان در نقطه ای دورافتاده در شمال برزیل یکی از رهبران این گروه را به ضرب چاقو به قتل رسانده اند.

ساکنان این روستا در استان آماپا از ترس گریخته اند و نگرانی از بروز خشونت های تازه در این منطقه غنی از فلز طلا وجود دارد.

پلیس اکنون وارد ناحیه شده است.

با قول ژایر بولسونارو، رئیس جمهور برزیل از جناح راست افراطی، برای گشودن بخش هایی از این منطقه برای معدنکاری، تنش در منطقه آمازون درحال افزایش بوده است.

آقای بولسونارو می گوید که سرزمین های بومیان با توجه به جمعیت کم آنها بیش از حد بزرگ است، و منتقدان او را به تشویق معدنکاری غیرمجاز و تعرض به مناطق تحت کنترل آنها متهم می کنند.

به گزارش سازمان حقوق بومیان برزیل در جریان این حادثه گروهی متشکل از ۱۰ تا ۱۵ معدنکار مسلح وارد روستای ییتوتو متعلق به جامعه واهاپی شدند.

ساکنان این سکونتگاه به روستای ماریری که حدود ۴۰ دقیقه با پای پیاده از آنجا فاصله دارد گریختند و به آنها هشدار داده شده با مهاجمان رودر رو نشوند.

براساس این گزارش مهاجمان امیرا واهاپی، ۶۸ ساله، را کشته اند که پیکر او روز چهارشنبه در رودی در نزدیکی ماریری پیدا شد.

با این حال این سازمان گفت که به دلیل صعب‌العبور بودن منطقه مامورانش را به صحنه جنایت نفرستاده است.

علیرغم بالا بودن تنش ها، قتل رهبران بومیان برزیل حادثه‌ای بس نادر است.

جولیا کارنیرو خبرنگار بی بی سی در ریودوژانیرو می گوید به نظر می رسد که این حادثه موید نگرانی ها در مورد سرنوشت نواحی تحت حفاظت بومیان این کشور است. 

پلیس فدرال و یک نیروی ویژه روز یکشنبه وارد ناحیه شدند و پلیس فدرال و دفتر دادستانی فدرال گفتند که در باره این حادثه که ابتدا روز شنبه گزارش شد تحقیق خواهند کرد.

سناتور رودالف رودریگز به روزنامه محلی "داریو دو آماپا" گفت "این اولین مورد تجاوز خشن در ۳۰ سال گذشته از زمان تعیین حریم بومیان در آماپاست" و نسبت به "حمام خون" هشدار داد.

هزار و دویست عضو جامعه واهاپی در ده ها روستا در منطقه ای به وسعت ۶۰۰ هزار هکتار در نزدیکی گویان فرانسه زندگی می کنند.

به گزارش روزنامه "او گلوبو" آقای بولسونارو روز شنبه گفت بعضی از نواحی تحت کنترل بومیان "در زمین های خیلی غنی" قرار دارد و او "به دنبال راهی برای آن است که 'جهان اول' در این نواحی کار اکتشافی انجام دهد."

او افزود: "برای همین است که تصمیم گرفته‌ام به آمریکا نزدیک‌تر شوم. برای همین است که می خواهم شخصی قابل اعتماد در سفارت ما در آمریکا قرار گیرد."

با این حال او در مورد حادثه آماپا اظهار نظر نکرده است.

آقای بولسونارو که در ماه ژانویه به قدرت رسید قول داده است بومیان را در بقیه جامعه برزیل ادغام کند و وجود سرزمین های حفاظت شده برای آنها را زیر سوال برده است. حقوق ساکنان این نواحی در قانون اساسی برزیل تضمین شده است.

رئیس جمهور برزیل همچنین از سازمان حفاظت محیط زیست انتقاد کرده و موسسه فضایی این کشور را به دروغگویی در مورد ابعاد نابودی آمازون متهم کرده است.

فعالان می گویند که شل شدن مقررات حفاظت از آمازون می تواند به نابودی وسیع تر این جنگل ها منجر شود و موجودیت مردمان بومی منطقه را تهدید کند.

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.