عربستان سعودی: مناسک حج با حضور بیش از دو میلیون زائر آغاز شد
مناسک حج با حضور بیش از دو میلیون نفر، از روز جمعه ۹ اوت/۱۸ مرداد، در عربستان سعودی آغاز شد. مقامات عربستان سعودی نسبت به هرگونه اخلال در نظم عمومی و "سیاسی کردن" مناسک حج هشدار دادند. مناسک حج امسال (۲۰۱۹ میلادی/ ۱۴۴۰ هجری شمسی)، همزمان با تنش‌های فزاینده در حوزه خلیج فارس برگزار می‌شود.

مناسک حج، بزرگترین گردهمایی مسلمانان در سراسر جهان است که هر ساله در ماه ذیحجه در عربستان سعودی برگزار می‌شود. امسال این مراسم از روز نهم ماه اوت/۱۸ مرداد آغاز و تا روز ۱۴ اوت/۲۳ مرداد، به مدت شش روز، ادامه دارد.

بنا بر اعلام مقامات عربستان سعودی، حدود دو میلیون و ۵۰۰ هزار زائر برای انجام مناسک سالانه حج امسال وارد عربستان سعودی شدند. کشورهای الجزیره، اندونزی، پاکستان، هند، بنگلادش و ایران بیشترین تعداد زائران را روانه عربستان سعودی کردند.

سخنگوی وزارت کشور عربستان سعودی، با اشاره به حضور پرشمار حجاج در مراسم مناسک حج و اتخاذ تدابیر امنیتی در این کشور همزمان با برگزاری مراسم حج، اعلام کرد: به هیچ فرد یا گروهی اجازه اخلال در نظم عمومی، خدشه‌دار نمودن مراسم و مناسک حج یا به خطر انداختن امنیت عمومی و جان زائران را نخواهد داد.

بسام عطیه، سخنگوی نیروهای امنیتی سعودی، هم در جمع خبرنگاران، گفت: "تمامی دستگاه‌های دولتی در این ایام بسیج هستند، ما به میزبانی «مهمانان خدا» افتخار می‌کنیم".

حاتم بن حسن قاضی، از مسئولان بلندپایه وزارت حج در عربستان سعودی، نیز با اشاره به مراحل اخذ روادید ورود به عربستان سعودی برای حجاج گفت: امسال حدود یک میلیون ۸۰۰ هزار ویزای الکترونیکی (آنلاین) برای ورود حجاج به خاک عربستان سعودی صادر شده است و این یک موفقیت به شمار می‌رود.

به گفته مسئولان عربستان سعودی در مراسم حج امسال تمامی دستگاه‌های خدماتی از جمله وسایل ارتباطی پیشرفته، سیستم توزیع آب و مواد خوراکی، درمانگاه‌های سیار و خدمات‌رسانی به بیماران وسالمندان و معلولین در اختیار زائران قرار داده شده است.

مراسم اعزام حدود ۸۶ هزار زائر ایرانی و عوامل برگزار کننده آن، برای مراسم حج سال جاری، از روز ۱۷ تیر ماه آغاز شد. آخرین کاروان ایرانی روز ۱۷ شهریور ماه (یک ماه دیگر) مدینه را ترک خواهد کرد.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.