افراد مسلح ناشناس دو پلیس زن را در قندهار کشتند
سخنگوی پلیس ولایت قندهار در جنوب افغانستان می‌گوید که افراد مسلح ناشناس دو پلیس زن را در ناحیه اول شهر قندهار مرکز این ولایت به ضرب گلوله کشتند.

فرزانه و روبینه دو سرباز پلیس زن که محل خدمتشان ولسوال ارغنداب ولایت قندهار بود، صبح امروز، چهارشنبه، ۶ سنبله/شهریور حوالی ساعت ۸ صبح به وقت محلی، براثر تیراندازی افراد مسلح ناشناس به آنها زخمی شدند و در راه انتقال به بیمارستان جان دادند.

روبینا حدود ۴۵ ساله زادگاهش ولسوالی دند ولایت قندهار، مادر شش فرزند؛ سه تایش دختر و سه پسر بود. فرزانه ۲۸ ساله متولد ولایت هرات و ساکن قندهار، او نیز مادر چهار فرزند؛ سه دختر و یک پسر بود.

جمال ناصر بارکزی، سخنگوی فرمانده پلیس قندهار به بی‌بی‌سی گفت این پلیس‌های زن زمانی توسط افراد مسلح هدف قرار گرفتند که برای انجام وظیفه از خانه عازم ولسوالی ارغنداب ولایت قندهار بودند.

سخنگوی پلیس قندهار اضافه کرد که یکی از آنها پنج سال و دیگری یکسال در پلیس ولسوالی ارغنداب ولایت قندهار مصروف وظیفه بودند.

آقای بارکزی می‌گوید پلیس قندهار در پی دستگیری عاملان این حمله است.

مسئولان محلی، گروه طالبان را عامل این حمله می‌دانند ولی طالبان تاکنون در این باره ابراز نظر نکرده‌اند.

زنان پلیس افغانستان در حال آموزش
وزارت داخله افغانستان افزایش تعداد نیروهای پلیس را یکی از اولویت‌های این وزرات می‌داند و در نظر دارد که در سال‌های آینده تعداد نیروهای پلیس زن را تا پنج هزار پلیس افزایش دهد.

از آغاز سال جاری خورشیدی تاکنون بیشتر از ۴۰ نفر در حملات هدفمند در شهر قندهار کشته شده‌اند.

طالبان حدود یک‌ماه پیش نیز یک پلیس زن را در شمال افغانستان کشتند. این سرباز پلیس در ولسوالی دولت‌آباد بلخ وظیفه داشت و هنگام سفر به شهر مزار شریف در مسیر راه به دست طالبان افتاد و تیرباران شد.

هنوز شمار پلیس زن در افغانستان کم هستند. قبلا وزارت داخله/کشور اعلام کرده بود که تنها ۲۸۰۰ پلیس زن در نیروهای پلیس افغانستان خدمت می‌کنند.

هر روز نیازمندی به پلیس زن در افغانستان بیشتر می‌شود.

س
این افسران جوان در بخش اداری، جنایی و پلیس مرزی در کابل و ولایت‌ها به کار گماشته شده اند

وزارت داخله افغانستان افزایش تعداد نیروهای پلیس را یکی از اولویت‌های این وزارت می‌داند و در نظر دارد که در سال‌های آینده تعداد نیروهای پلیس زن را تا پنج هزار پلیس افزایش دهد.

این وزارت گفته که برای افزایش حضور زنان در صفوف پلیس، در یک شهرک ۳۰۰ آپارتمان برای آنان در نظر گرفته شده ‌است.

بر اساس برنامه‌ریزی این وزارت تا ۱۰ سال آینده قرار است تعداد نیروهای پلیس زن به ۱۰ هزار نفر برسد.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.