گرتا تونبرگ برای شرکت در اجلاس اقلیمی با قایق وارد آمریکا شد

گرتا تونبرگ فعال نوجوان محیط زیست بعد از طی مسافتی ۴۸۰۰ کیلومتری در اقیانوس اطلس که ۱۵ روز طول کشید وارد نیویورک شده است.

او در نیویورک در اجلاس اقلیمی سازمان ملل شرکت خواهد کرد و بعد از آن به کنفرانسی اقلیمی در شیلی خواهد رفت.

این دختر ۱۶ ساله سوئدی برای آنکه در این سفر گازهای گلخانه ای تولید نکند سوار بر قایقی بادبانی از پلیموت بریتانیا به نیویورک رفت. هواپیما باعث تصاعد قابل توجه گاز دی اکسید کربن می شود.

او روز چهارشنبه پس از ورود به نیویورک گفت: "جنگ ما با طبیعت باید تمام شود."

"می خواهم از همه کسانی که در نبرد اقلیمی شرکت دارند قدردانی کنم چون این نبردی فرامرزی و فراقاره ای است."

او در پاسخ به سوالی درباره آتش سوزی های ویرانگر جنگل های آمازون در هفته های اخیر گفت "به روشنی نشان می دهد که باید تخریب طبیعت را متوقف کنیم."

انتظار می رفت خانم تونبرگ زودتر به نیویورک برسد اما هوای توفانی سفر او را کند کرد. او از طریق شبکه های اجتماعی دیگران را در جریان سفرش می گذاشت.

او دو هفته پیش هنگام عزیمت از بریتانیا به بی بی سی گفت سفر با قایق این پیام را می فرستد که "بحران تغییرات اقلیمی یک بحران واقعی است."

Greta
او پیش از سفر گفته بود سفر دشواری خواهد بود

وقتی خبرنگاران از او پرسیدند اما فکر می کند می تواند دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، را وادار به شنیدن نقطه نظراتش کند گفت "نه."

او گفت: "من موقعیت خاصی ندارم. نمی توانم همه را قانع کنم."

او پس از رسیدن به نیویورک گفت برای آقای ترامپ یک پیام دارد: "پیام من برای او این است که به شواهد علمی نگاه کند، کاری که به وضوح نمی کند."

او در اجلاس اقلیمی روز ۲۳ سپتامبر در نیویورک حضور خواهد داشت و بعد برای شرکت در کنفرانس اقلیمی "کاپ ۲۵" که ماه دسامبر برگزار خواهد شد به شیلی خواهد رفت.

گرتا تونبرگ با ترتیب دادن اعتراض دانش آموزی الهام بخش یک جنبش جهانی تغییرات اقلیمی شده است.

اولین "اعتصاب برای اقلیم" او اوت سال پیش در برابر پارلمان سوئد انجام شد.

روز ۲۴ اوت در مسیر سفر از اطلس
روز ۲۴ اوت در مسیر سفر از اطلس

او سفر به نیویورک را با قایق مسابقه ۱۸ متری "مالیزیا دو" که آلودگی تولید نمی کند انجام داد.

پدرش اسوانته تونبرگ، کاپیتان بوریس هرمن، پیر کاسیراگی عضو خانواده سلطنتی موناکو و ناتان گروسمن، مستندساز سوئدی، در این سفر او را همراهی می کردند.

خانم تونبرگ مبتلا به اسپرگر، نوعی اوتیسم، است که در مصاحبه اش با بی بی سی گفت به او اجازه می دهد "مسائل را خارج از چارچوب عادی ببیند."

او گفت: "مثلا اگر من مثل بقیه بودم، اعتصاب های دانش آموزی را شروع نمی کردم."

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.