خطر سلب شهروندی از دو میلیون هندی با اکثریت مسلمان

ایالت آسام هند در تازه‌ترین سرشماری خود تنها نام ۳۱ میلیون و صد هزار ساکن این منطقه شمال‌شرق کشور را در لیست شهروندان قرار داده و از ثبت نام ۱.۹ میلیون نفر خودداری کرده است.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که اکثر کسانی که نام‌شان در فهرست وارد نشده است، از اقلیت مسلمان کشور هند هستند.

این منطقه طی دهه‌های گذشته با موجی از پناهجویان جنگ ۱۹۷۱ بنگلادش و مسلمانان دیگر کشورها مواجه بوده و با مناقشات و اختلافات عقاید دینی و نژادی میان مردم دست به گریبان است.

خشونت‌های سال ۱۹۸۳ به کشته شدن دو هزار نفر انجامید.

اکنون مقامات محلی ایالت آسام در سرشماری خود تنها نام کسانی را به عنوان شهروند ثبت می‌کنند که ثابت کنند قبل از سال ۱۹۷۱ به این منطقه آمده وساکن بوده‌اند.

این در حالی است که در کشور هند با بیش از ۱.۳ میلیارد جمعیت، اسناد هویتی بسیاری مخدوش است و بسیاری از مردم فقیر اصولا شناسنامه ندارند.

حدود ۱۷۰ میلیون مسلمان در این کشور زندگی می‌کنند.

در ژانویه سال جاری میلادی، مجلس قانونگذاری هند لایحه‌ای به تصویب رساند که اجازه می‌دهد شهروندان پاکستانی، بنگلادشی و افغان که بیش از شش سال پیش به این کشور آمده‌اند، حق شهروندی بگیرند، مشروط به این که مسلمان نباشند.

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.