اختلاف نظر بر سر محل دفن دیکتاتور سابق زیمبابوه

پیکر رابرت موگابه، رئیس جمهور و دیکتاتور سابق زیمبابوه، روز چهارشنبه، ۲۰ شهریورماه، در حالی به کشور زادگاهش انتقال داده شد که هنوز بر سر محل دفن او اختلاف نظر هست.

رابرت موگابه روز جمعه، ۱۵ شهریورماه، در ۹۵ سالگی در بیمارستانی در سنگاپور درگذشت.

تابوت آقای موگابه روز چهارشنبه پس از ورود به فرودگاه اصلی شهر حراره، پایتخت زیمبابوه، مورد استقبال رسمی مقامات این کشور از جمله رئیس جمهور و همچنین خانواده او قرار گرفت.

با این حال، خبرگزاری رویترز گزارش می‌دهد که به دلیل اختلاف نظر میان مقامات رسمی زیمبابوه و خانواده موگابه هنوز مشخص نیست که او در کجا دفن خواهد شد.

آن طور که در این گزارش آمده است، امرسون منانگاگوا، رئیس جمهور، و اعضای حزب رابرت موگابه تمایل دارند که او را در آرامگاه ملی قهرمانان نبرد آزادی‌بخش علیه سفیدپوستان رودزیا به خاک بسپارند.

با این حال برخی از اعضای خانواده موگابه، به نوشته رویترز، هنوز احساس ناراحتی و غضب از مشارکت منانگاگوا و دیگران در سرنگونی رابرت موگابه را فراموش نکرده‌اند.

رابرت موگابه ۳۷ سال بر زیمبابوه حکومت کرد تا آن که در سال ۲۰۱۷ به دست ژنرال‌های ارتش این کشور برکنار شد.

قرار است پیکر آقای موگابه روز یک‌شنبه هفته آینده پس از یک مراسم تشییع حکومتی به خاک سپرده شود.

موگابه در دهه ۱۹۷۰ در ابتدا در کسوت یک زندانی سیاسی سابق در کشور رودزیا،‌ زیمبابوه سابق، تحت حاکمیت اقلیت سفیدپوست ظاهر شد، اما پس از به قدرت رسیدن در نزدیک به چهار دهه حکومت، تمام مخالفان سیاسی خود را سرکوب کرد و اقتصاد این کشور را به ویرانی کشاند.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.