سارقان به موزه جواهرات شهر درسدن آلمان دستبرد زدند
سارقان با رخنه به داخل مخزن سبز، به یکی از بزرگترین گنجینه‌های جواهرات در اروپا که در موزه‌ای در شهر درسدن در شرق آلمان، دستبرد زدند.

سه مجموعه جواهرات حاوی سنگ‌های گران‌‎بهایی چون الماس، یاقوت، زمرد و یاقوت کبود، به سرقت رفته است. گفته شده که این مجموعه بی‌نظیر و نفیس، میراث فرهنگی بوده است. پلیس می‌گوید که ممکن است سارقان بخواهند این جواهرات را قطعه قطعه کنند.

به گزارش پلیس شهر درسدن، سارقان بامداد امروز دوشنبه ۲۵ نوامبر، ۴ آذر با شکستن یک پنجره کوچک و احتمالا بعد از قطع کردن برق این مجموعه وارد ساختمان شدند.

پلیس و مسئولان موزه به خبرنگاران گفتند که هنوز نمی‌توانند دقیقا بگویند که چه اشیایی به سرقت رفته است.

رئیس موزه دولتی درسدن گفت: "سه تا از ده مجموعه الماس این موزه به سرقت رفته است."

به گفته رئیس موزه برای این جواهرات نفیس نمی‌توان قیمتی تعیین کرد. و ارزش آنها به عنوان میراث فرهنگی حتی بیش از ارزش مادی این جواهرات بوده است.

پلیس می‌گوید در تصاویر دوربین‌های مداربسته دو مظنون دیده شده‌اند.

موزه گرین والت
موزه گرین والت یکی از مشهورترین گنجینه های تاریخی اروپا محسوب می‌شود

ده‌ها خودرو پلیس در محل حاضر هستند و موزه گرین والت در حال حاضر تعطیل است. سارقان که فرار کرده اند، ابتدا حفاظ‌های فلزی را از روی پنجره طبقه همکف برداشته و پس از شکستن شیشه وارد ساختمان شدند.

گمان می‌رود که سارقان با ایجاد یک آتش‌سوزی سعی کرده‌اند که سیستم دزدگیر موزه را از کار بیاندازند.

پیش‌تر نشریه آلمانی بیلد گزارش داده بود که جواهرات سرقت رفته حدود یک میلیارد یورو ارزش دارد.

این موزه به این دلیل که از چندین اتاق تزئین شده با گچبری و رنگ سبز مرمری بوده، مخزن سبز( Grüne Gewölbe ) نام گرفته و ساختمان آن کاخ پادشاهان بوده است.

ساختمان موزه از هشت اتاق تشکیل شده و در جریان جنگ جهانی دوم در اثر بمباران‌های متفقین نابود شده بود اما پس از جنگ با همان شکوه قبل بازسازی شد.

آگوست دوم، که به پادشاه نیرومند معروف بود، در سال ۱۷۲۳ این مجموعه را بنیان گذاشت. او بعدها به عنوان پادشاه لهستان انتخاب شد.

حدود سه هزار قطعه جواهر و مقادیر زیادی آثار نفیس طلا، نقره و مروارید در این موزه نگهداری می‌شود.

یکی از گرانبهاترین قطعات این مجموعه یک الماس سبز ۴۱ قیراطی است که در حال حاضر به شکل امانی در موزه‌ای در شهر نیویورک به نمایش گذاشته شده است.

جعبه ساخته شده از مروارید
جعبه ساخته شده از مروارید متعلق به قرن شانزدهم و ساخت کشور هند یکی از آثار مجموعه موزه درسدن است

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.