تیر مژگان؛ انتقاد نوجوان آمریکایی از چین
یک نوجوان آمریکایی در فیلمی کوتاه برای شبکه اجتماعی تیک‌تاک، چین را متهم کرده بود که مسلمانان را به «اردوگاه‌‌های کار اجباری» می‌فرستد. او می‌گوید که تیک‌تاک دسترسی او به حسابش را مسدود کرده است.

تیک‌تاک یکی از شبکه‌های اجتماعی است که برای فیلم‌های کوتاه زیر یک دقیقه ساخته شده است. شرکت صاحب تیک‌تاک چینی است و در آن کشور اپلیکیشن مشابهی دارد که «دویین» نام دارد.

او این فیلم را طوری درست کرده بود که انگار دارد به مخاطبان یاد می‌دهد چطور فر مژه بزنند.

فیروزه عزیز، نوجوان مسلمان افغان‌‌تبار، در فیلمش ابتدا خیلی سریع می‌گوید برای اینکه بخواهید مژه‌هایتان بلند به نظر آید باید با فرمژه، مژه‌هایتان را فر بدهید و بعد بلافاصله می‌رود سراغ مسئله اویغورها که به گمان او «هولوکاستی دیگر» است.

او می‌گوید «حالا فرمژه را زمین بگذارید و با همین گوشی تلفنی که به دست دارید، بروید و ببینید که چین با اویغورها در اردوگاه‌های کار اجباری چه می‌کند.»

این فیلم بیش از یک میلیون و چهارصد هزار بار دیده شده و بیش از نیم‌میلیون نفر هم آن را پسند کرده‌اند. حدود شش هزار نفر هم نظراتشان را پای این فیلم نوشته‌اند. خانم عزیز این فیلم را در حساب توییتری خود هم به اشتراک گذاشته که در آنجا هم با استقبال زیادی روبه‌رو شده است. بیش از صدهزار نفر این فیلم را در توییتر بازنشر کرده‌اند.

به تازگی انتشار مدارک دولتی چین نشان داده که دولت این کشور اویغورها را در اردوگاه‌هایی «شست‌وشوی مغزی» داده است. این ادعا را دولت چین رد کرده و می‌گوید در این اردوگاه‌ها امکانات آموزشی رایگانی در اختیار افراد گذاشته شده که آنها «داوطلبانه» می‌توانند از آن بهره‌مند شوند. از جمله امکانات رایگانی که در اینجا از آن صحبت می‌شود امکان اعتراف و ترویج پشیمانی و اولویت در آموزش فرهنگ چینی است.

خانم عزیز گفته که این فیلم را برای حسابش در تیک‌تاک درست کرده اما تیک‌تاک اجازه ارسال ویدیوهای دیگر را از او گرفته است.

تیک‌تاک در پاسخ به بی‌بی‌سی گفته که ادعای خانم عزیز صحت ندارد.

این شرکت گفته که در تیک‌تاک، فیلم‌ها به دلایل سیاسی حذف نمی‌شوند. اما در مورد دویین ماجرا فرق دارد.

آنها قبلا حساب‌های دیگری از فیروزه عزیز را حذف کرده بودند که به گفته آنها قوانین مربوط به تروریسم را زیر پا گذاشته بود. در مرحله بعدی این شرکت دسترسی تلفن هوشمند خانم عزیز را به حساب او در تیک‌تاک محدود کرده است. این شرکت مدعی است که هیچ‌کدام از این دو اقدام ربطی به فیلم مربوط به اویغورها نداشته است.

سخنگوی شرکت گفته که حساب خانم عزیز همچنان باز است و فیلمش در آنجا برای بازدید عموم در دسترس است.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.