قتل یک گرجی؛ برلین دو دیپلمات روس را اخراج کرد
وزارت خارجه آلمان دو نفر از کارکنان سفارت روسیه را به دلیل عدم همکاری در پرونده قتل یک شهروند گرجستان اخراج کرد. ترور یک فرمانده سابق نیروهای چچن در جنگ دوم با روس‌ها، تابستان و در پارکی در برلین صورت گرفت.

آلمان در واکنش به قتل یک فرمانده پیشین نیروهای چچن در برلین و نقش آفرینی روس‌ها در این ترور، دو نفر از کارکنان سفارت روسیه را تحت عنوان "عناصر نامطلوب" اخراج کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان می‌‌گوید با وجود تماس‌های مکرر در سطوح بالا با مقامات روسی، آنها از همکاری در تحقیقات مربوط به این قتل خودداری کردند.

زلیم‌خان خانگوشویلی، شهروند گرجستانی که فرماندهی یک گروه چچنی در دومین جنگ با نظامیان روسی را بر عهده داشت، ماه اوت ۲۰۱۹ در برلین به ضرب گلوله کشته شد.

به گفته دادستانی فدرال آلمان که هم اینک پرونده قتل را رسیدگی می‌کند، شواهد کافی علیه عوامل روسیه در این قضیه در دست هست. مقامات دادستانی در کارلسروهه بر این نظرند که سرویس مخفی یا وزارت دفاع روسیه و حتی عوامل چچنی در این ترور دست داشته‌اند.

خبرگزاری روسی "ریا" به نقل از وزارت خارجه روسیه اعلام کرده که مسکو نیز متقابلا دو دیپلمات آلمانی را اخراج خواهد کرد.

Georgien Begräbnis von Zelimkhan Khangoshvili, Kämpfer im 2. tschetschenischen Krieg
مراسم تشیع جنازه زلمی‌‌خان خانگوشویلی در روستای زادگاهش

آخرین تحقیقات دادستانی فدرال نشان می‌دهد که این ترور با حمایت ویژه یک دولت صورت گرفته است. در بررسی‌ها آشکار شده که قاتل از نام جعلی استفاده می‌کرده اما گذرنامه‌اش رسمی و واقعی بوده است. افزون بر این، دیپلمات‌های روسی ابتدا نام ساختگی قاتل را به عنوان هویت واقعی فرد تایید کرده بودند.

فرمانده سابق نیروهای چچن که ۴۰ سال و تابعیت گرجستان را داشت، ۲۳ اوت، روز روشن در پارک کوچکی در برلین و از پشت مورد اصابت گلوله قرار گرفت. قاتل سوار بر دوچرخه به او نزدیک شد و به سر و کمر او شلیک کرد. متهم که فردی ۴۹ ساله با گذرنامه روسی است، مدت کوتاهی پس از این جنایت دستگیر شد، اما از آن زمان تا کنون سکوت کرده است.

این تنها موردی نیست که رد پای روسیه در ترور مخالفان چچنی اشکار می‌شود اما مسکو همواره چنین مداخلاتی را رد کرده است. دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، در واکنش به موضوع اخیر، رسانه‌های آلمانی را عامل دامن زدن به چنین اتهاماتی خواند.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.