'بی‌توجهی دولت' اشک گل‌زمان، هنرمند مشهور افغان را در آورد

در روزهای گذشته مصاحبه‌ای از استاد گل‌زمان، آواز خوان مشهور افغانستان منتشر شده که در آن او از بی‌توجهی دولت به هنرمندان سالخورده شکایت کرده و گریه می‌کند.

او در مصاحبه با تلویزیون خصوصی آریانا از نابسامانی روزگار گریه و از وضعیت دشوار اقتصادی‌اش شکوه کرده و از دولت نیز انتقاد می‌کند که او را به باد فراموشی سپرده است.

گل زمان برای مردم افغانستان چهره‌ای شناخته شده است. او سال‌های زیادی در تلویزیون ملی افغانستان آواز خوانده و صدای او بیشتر از نیم قرن است که از رادیو افغانستان شنیده می‌شود.

نشر این مصاحبه باعث واکنش‌های زیادی میان کاربران شبکه‌های اجتماعی افغانستان شد. یکی از این کاربران نوشت که یکی از مولفه‌های تاثیرگذار در پخش، گسترش و پایداری زبان‌ها، موسیقی است؛ زبان پشتو در این عرصه سپاس‌گزار استاد گل زمان است. او تمام عمرش را صرف ساختن آهنگ‌های پشتو کرد و ماندگار‌ترین آهنگ‌ها به زبان پشتو را هم خودش سرود و هم به دیگر سراینده‌ها تقدیم کرد.

عطیه مهربان در صفحه فیسبوک خود نوشت "استاد گل زمان امروز همانند استاد اول میر و ساربان در پایان عمرش به فقر و ناچاری افتاده است و بخاطر فقر اشک می‌ریزد... فکر می‌کنم مردان در آخر خط که رسیدند اشک می‌ریزند. استاد گل زمان حقش نیست در مقطع پیری از غم فقر اشک بریزد."

افغانستان
استاد گل زمان در سال ۱۳۱۶ خورشیدی در قریه چشمه (چینه کله) در ولایت خوست در جنوب شرق به دنیا آمد

استاد گل زمان در این مصاحبه گفت خانه ندارد و در خانه کرایه‌ای (اجاره‌ای) زندگی می‌کند و ماهانه شش هزار افغانی( حدود ۷۶ دلار) کرایه می‌دهد.

او از محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان خواست برای حل مشکل اقتصادی و ارزش دادن به هنر و هنرمدان به آنان کمک کند.

رسول باوری، معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان که متصدی امور فرهنگی این کشور تلقی می‌شود، گفت این وزارت برای حمایت از هنرمندان سالخورده برنامه‌ای ندارد؛ ولی تایید کرد که این طبقه از هنرمندان با مشکلات زیادی روبرو هستند.

زندگی‌نامه استاد گل زمان
استاد گل زمان در سال ۱۳۱۶ خورشیدی در قریه چشمه (چینه کله) در ولایت خوست در جنوب شرق به دنیا آمد. از هفت سالگی به موسیقی رو آورد. در آغاز دایره می‌نواخت و همراه دختران و پسران هم سن و سالش در گوشه و کنار قریه آواز خوانی می‌کرد.

چهارده ساله که شد دو برادر بزرگترش امان الله با تبله و مشعل با آرموینه به او پیوستند و از آن زمان به عنوان دسته هنری در محافل خوشی مردم در ولایت‌های پکتیا، لوگر و مناطق مرزی آواز خواند.

افغانستان
او علاوه بر اینکه خود آهنگ می‌خواند برای شمار زیادی از خوانندگان معروف افغانستان آهنگ ساخته است

در سال ۱۳۴۳ گل زمان به کابل رفت و در رادیو افغانستان به آواز خوانی شروع کرد، اولین آهنگی که با آواز او از رادیو افغانستان پخش شد، آهنگ فولکلوریک(غندی مندی) بود.

گل زمان بیشترین آهنگ‌های پشتو را در رادیو افغانستان خوانده‌ است. به صدای او بیش از ۸۵۰ آهنگ در آرشیو موسیقی رادیو افغانستان و بیش از هشتاد آهنگ در آرشیو تلویزیون ملی افغانستان موجود است.

استاد گل زمان در موسیقی شاگرد زنده یاد دین محمد زاخیل است و به گفته خودش تجلی (برادرش)، خیرمحمد خندان، گل رسول و ریتا وژمه شاگردان او هستند.

استاد گل زمان علاوه بر دایره که معمولا حین اجرای آهنگ‌های فولکلوریک می‌نوازد، در نواختن آرموینه، رباب، ماندولین، دهل و شپلی مهارت دارد.

او علاوه بر اینکه خود آهنگ می‌خواند برای شمار زیادی از خوانندگان معروف افغانستان همانند اول میر، خانم پروین، قمرگل، احمد ظاهر و غیره آهنگ ساخته که می‌توان گفت در سه دهه اخیر هیچ هنرمند دیگر به این پیمانه آهنگ جدید پشتو برای خود و دیگر آواز خوانان نساخته است.

استاد گل زمان اکنون در کابل زندگی می‌کند.

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.