ایلان ماسک از اتهام "بدنام کردن" غواص بریتانیایی تبرئه شد
ایلان ماسک، مدیر میلیاردر کارخانجات تسلا از اتهام بدنام کردن غواص بریتانیایی تبرئه شد. این دو سال گذشته و در جریان نجات دانش‌آموزان تایلندی از غاری که زیر آب فرو رفته بود با هم درگیری لفظی پیدا کردند.

ورنون آنورس، غواص بریتانیایی که در این عملیات نجات دانش‌آموزان از غار داوطلبانه شرکت کرده بود آقای ماسک را متهم به "خودنمایی و تظاهر" کرده بود و در مقابل هم ایلان ماسک در توییتر آقای آنورس را "اون بچه‌بازه" خوانده بود.

پس از این موضوع بود که آقای آنورس مدعی شد که ایلان ماسک با به کاربردن این اهانت جنسی او را بدنام کرده است و با طرح شکایت در دادگاه از مدیر متمول تسلا ۱۹۰ میلیون دلار خسارت طلبید.

این ماجرا از ماه ژوئن گذشته تا امروز (جمعه ششم دسامبر) یکی از اخبار مورد علاقه رسانه‌ها و مرتبط به ایلان ماسک بود که با جنجال‌سازی خبری بیگانه نیست.

اما آقای ماسک و وکلای آن در دفاعیه خود در دادگاه مدعی شدند که به کاربردن اصطلاح "پدو گای" (Pedo Guy) ریشه در تاریخچه زندگی آقای ماسک در آفریقای جنوبی دارد . آنها مدعی شدند این اصطلاح در آفزیقای جنبوی (زادگاه ایلان ماسک) از بار معنایی متفاوتی برخوردار است، مصطلح است و توهین جنسی محسوب نمی‌شود.

جلسه صدور رای امروز در لس‌آنجلس تشکیل شد و اعضای هیات منصفه بعد از چهار روز گوش کردن به دفاعیات دو طرف به مدت کمتر از یک ساعت به شور نشستند و در نهایت ایلان ماسک را تبرئه کردند.

این میلیاردر ماجراجو و جاه‌طلب که بنیان‌گذار کارخانجات تسلا است در بیرون دادگاه به خبرنگاران گفت: "اعتقاد من به انسانیت احیاء شد."

ماجرا چه بود؟
ورنون آنورس، ۶۴ ساله، یک غواص مجرب است که زندگی و اقامت خود را میان بریتانیا و تایلند تقسیم کرده است.

او پس از انتشار خبر گیرافتادن گروهی از دانش‌آموزان یک مدرسه در تایلند به علت بالا آمدن آب و مسدود شدن دهانه ورودی یک غار، به کمک تیم نجات پیوست و تخصص خودش در زمینه غارنوردی را در اختیار آنها گذاشت.

همزمان ایلان ماسک هم چند مهندس شرکت تسلا را به همراه یک دستگاه زیردریایی پیشرفته این شرکت به شمال تایلند اعزام کرد، هر چند این زیردریایی هیچ گاه در جریان عملیات نجات به کار گرفته نشد.

در آن زمان آقای آنورس در اظهارنظری عمومی آقای ماسک را متهم کرد که قصد داشته با اعزام تجهیزات و مهندسان تسلا، از واقعه پیش آمده در جهت کسب شهرت و تبلیغ شرکتش برآید و "کمک انساندوستانه" او را یک "حربه تبلیغاتی و روابط عمومی" خواند.

این دو سپس در توییتر و رسانه‌ها درگیر یک نزاع لفظی شدند که برای رسانه‌های جهان هم "آب‌دار و جذاب" بود.

ایلان ماسک در پاسخ به طعنه‌های آقای آنورس چندین توییت نوشت و در یکی از آنها این غواص و غارنورد بریتانیایی را "پدو گای" (اون بچه‌بازه) خطاب کرد هر چند خیلی زود آن توییت را پاک کرد و مدعی شد که بار معنایی آنچه او گفته بر اساس رواج این اصطلاح در آفریقای جنوبی بوده است و نه معنای لغوی آن در غرب که "یک دشنام جنسی" محسوب می‌شود.

او طی دو روز گذشته در دادگاه هم گفت که انتظار نداشته بارمعنایی توییت او مشابه آنچه در شکایت‌نامه آقای آنورس طرح شده، تلقی شود.

او گفت بار معنایی مورد نظر او و معادل آنچه در آفریقای جنوبی مصطلح است چیزی شبیه این بوده "این آقاهه عجیب و غریب دیگه چی می‌گه" که هیچ "ربطی هم به عملیات نجات نداره".

آقای ماسک در توییتر و هم در دادگاه بابت عصبانیت و به کاربردن این ادبیات در توییتر عذرخواهی کرده است.

با وجود این لین وود، وکیل آقای آنورس در دادگاه این ادعای ایلان ماسک و وکلای او را قبول نکرد و دلیل ناباوری خود را توییت دیگری از آقای ماسک عنوان کرد که تنها کمی بعد از توییت مورد بحث و در پاسخ به یک کاربر دیگر نوشته بود: "آره که حقیقته مانند امضای روی اسکناس دلار".

وکیل آقای آنورس همچنین در دادگاه گفت که آقای ماسک در یک ایمیل با خبرنگار نشریه بازفید نوشته بود که "از یک متجاوز به کودکان دفاع نکن".

آقای آنورس و وکلیش با استناد به این توییت و ایمیل بازفید مدعی شدند که ایلان ماسک از بار معنایی اصطلاحی که به کار برده آگاه بوده است.

روز گذشته، پنجشنبه، هم اقای آنورس در دادگاه گفت که بابت سخنان توهین‌آمیزی که به ایلان ماسک در گفتگوی تلویزیونی خود با سی‌ان‌ان طرح کرده بود حاضر نیست عذرخواهی کند.

او در این گفتگوی تند گفته بود بهتر است آقای ماسک این زیردریایی کوچک را همان جایی بگذارد که درد می‌کند."

ورنون آنورس در هدایت تیم نجات دانش‌آموزان تایلندی نقش داشت
ورنون آنورس در هدایت تیم نجات دانش‌آموزان تایلندی نقش داشت

وکیل آقای آنورس همچنین مدعی شده بود که ایلان ماسک یک "میلیاردر قلدر" است که با توییت خود گویی یک "بمب اتمی" بر سر موکل او فرود آورده چرا که شهرت و روابط اجتماعی او را خدشه‌دار کرده است.

آقای آنورس هم در دادگاه گفته بود که پس از انتشار توییت ایلان ماسک احساس "خجالت و سرافکندگی" کرده است.

تکنولوژی
ایلان ماسک بیست و پنجمین ثروتمند جهان

ایلان ماسک کیست؟
آقای ماسک در ۱۹۷۱ در آفریقای جنوبی به دنیا آمد از مادری کانادایی و پدری اهل آفریقای جنوبی. او از کودکی شیفته مطالعه بود. در ۹ سالگی وقتی کتاب برای خواندن کم می آورد از دائره‌المعارف بریتانیا استفاده می‌کرد شروع به خواندن آن می کرد. از آنجایی که کودکی غیرمعمول و درون‌گرا بود، مورد اذیت و آزار قرار گرفت و یک بار به همین دلیل یک هفته در بیمارستان بستری شد.

در ۱۰ سالگی خودش برنامه‌نویسی کامپیوتری یاد گرفت. در ۱۲ سالگی یک بازی کامپیوتری ساخت و به مبلغ ۵۰۰ دلار به یک مجله فروخت.

تلاشهای آقای ماسک در زمینه تکنولوژی و درآمدزایی از آن متوقف نشد به‌طوریکه در اوج جوانی از طریق شرکت "پی‌پل" (انتقال مالی از طریق شبکه‌های اینترنتی) ثروتش به ۲۷ میلیون دلار رسید.

از آن پس در شرکت‌ موشک‌های فضایی "اسپیس ایکس" (شرکتی که مسافرت‌های فضایی در برنامه خود دارد) و شرکت تسلا مشغول شد.

بنا به گزارش "فوربس" او بیست و پنجمین ثروتمند جهان است که ارزش دارایی‌های او ۱۹.۷ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.